Muž u porodu. V dnešní době velmi moderní trend, který má přiblížit muže tomu krvavému několikahodinovému zázraku stvoření. Ve své podstatě muž k porodu nepatří. Nemá tam co dělat jak historicky, tak fakticky. Možná právě proto muži u porodu často tápou, jsou nervózní a ve finále buď omdlí, nebo se poblijí.

U porodu to jsou muži, kteří si zaslouží speciální zacházení a maximální pozornost a péči od personálu. Žena to už nějak odrodí klidně i sama. Porodník a sestřičky by se měli v první řadě starat o muže a ujistit se, že má maximální pohodlí, a během porodu ho konejšit. Možná i držet za ruku a skandovat: „To dáš!“ A jak se vlastně má takový běžný muž u porodu chovat?

Jenom tam stůjte a usmívejte se.
Na porodním sále je muž naprosto k ničemu. Jeho jediným úkolem je usmívat se a dělat jakože oporu ženě. Zvracejte do předem připraveného pytlíku a hysterické výkřiky hrůzy se pokuste snížit na minimum. Pokud už musíte omdlít, ubezpečte se, že vaše tělo upadnuvší na podlahu nikoho neobtěžuje a nepřekáží logistickým operacím na sále. K porodu choďte vždy čistě oblečeni a oholeni. Pamatujte, že první dojem na své dítě uděláte pouze jeden.

Nepokoušejte se zasáhnout do porodu.
Možná jste během těhotenství partnerky zhlédli nějaký dokument o porodech, popřípadě si přečetli příručku mladého porodníka. To vás ale neopravňuje k tomu vzít si kleště, na porodním sále se slovy: „Uhni, vole, teď to tady přebírám,“ odstrčit od rodičky porodníka a jít své dítě sám odrodit. Nechte to odborníkům.

Nikdy nekoukejte „tam dolů“.
Během porodu – pokud tedy neležíte v mrákotách na podlaze – stůjte rodičce u hlavy. Věřte, že tam dole v nižších partiích není nic hezkého na pohled. Pokud chcete mít ještě někdy sex se ženou, tak to nedělejte.

Když už porod natáčíte, tak s rozumem.
Samozřejmě, že máte právo celý porod natáčet a potom ho za pár let pustit svému dítěti na svatbě, jakože na odlehčení, ale zachovejte trošku porodnického dekora. Několikaminutové detailní záběry na roztažený ženský genitál, popřípadě natáčení rozhovoru s porodníkem zrovna v momentě, kdy vytahuje dítě, nejsou tak úplně optimální. Pokud navíc během porodu s kamerou opustíte porodní sál s tím, že si musíte venku natočit nějaké exteriéry, narušíte doposud příjemnou atmosféru celého porodu.

Na porodním sále si vypněte telefon.
„Tak, mami, koukám na to, a už to pomalu leze. Jo, vidím už kousek hlavy, počkat, ano, je to kousek hlavy. Co? Dáš mi tátu? Ahoj tati, tak jak říkám, teď ji zrovna nastříhávaj, co ti budu povídat, je to nechutný, je tam ještě děda? Dej mi dědu..“ Telefonovat na porodním sále rodičce nikterak nepomůže a není to vhodné.

Na porodní sál si neberte jídlo ani alkoholické nápoje.
Jenom máloco dokáže nasrat rodičku tak jako to, že zatímco z ní vylézá čtyřkilová věc, její partner sedí naproti u stolu a láduje se kachnou se zelím a knedlíky a prolévá to pivem.

K porodu si s sebou neberte doprovod.
Porod je pro muže stresující, to je bez debat. Není ale vhodné si k tomu brát kamaráda jako morální podporu. Morální podporou tam máte být právě vy. Už vůbec si s sebou neberte partu nametených kamarádů, kteří pokaždé, když bude mít partnerka kontrakce, udělají mexickou vlnu a hodí do sebe panáka.

Po porodu dítě vyfoťte.
U porodu máte dvě funkce. Stát tam, usmívat se a nechat si drtit od rodičky ruku (někdy i snášet její nadávky a vinu, kterou vás zahrnuje), no a potom vyfotit dítě po porodu. Nic jiného se od vás nečeká. Foťte pouze své dítě. Cizí fakani na fotkách vám budou k ničemu. Placentu nefoťte. Rodičku foťte, až odrodí. Fotka, na které se svíjí v křečích, má vylezlou jednu oční bulvu a popraskané žíly v obličeji, za rámeček určitě nepůjde.

Po porodu zachovejte dekorum.
Není vhodné si během porodu s rodičkou dávat placáky a ihned potom jí říkat: „Dobře, ty vole!“ Taktéž je nutné zachovat taktnost a po dvacetihodinovém porodu jí neříkat, že to byl čajíček a za devět měsíců si to zopakuje.

Dítě si podepište.
Nezapomínejte si hned po porodu dítě označit fixem či cejchem. Jinak vám ho vymění. Pamatujte, že v porodnicích mají plné sklady ošklivých dětí, kterých se rádi zbaví a vymění za vaše krásné mimino.

Komentáře