Jen málo věcí z pánského šatníku vyvolává tolik diskusí jako šortky. A protože to v posledních dnech vypadá, že zima plynule přešla do léta, řekneme si něco o jejich historii a přinášíme i užitečný stručný návod, jak a kdy je nosit.

Šortky byly původně oblečením pro děti, a to z jednoho prostého důvodu – aby si tak často neničily kalhoty a neměly na nich díry. To, že potom měly místo v kalhotách díry v nohou, už asi nebylo tak podstatné. Byly také součástí některých školních uniforem, ale dospělého muže v šortkách jste mohli vidět maximálně na nějakém sportovním utkání. Proto považují dodnes někteří muži jejich nošení jako něco nedůstojného jejich věku či postavení.

Změna přišla během první a druhé světové války, kdy se šortky staly součástí vojenských uniform a muži konečně docenili, jak jsou praktické a pohodlné. Toho se již tradičně po válce chytli návrháři a hollywoodští herci, kteří pomohli šortky rozšířit a vytvořit z jejich nošení něco, co je normální a akceptovatelné i pro dospělé.

Na chalupě nebo na výletě s rodinou nosíme šortky všichni a není potřeba o tom nějak zvlášť přemýšlet, jenže jak se odhodlat a nosit je ve městě a ještě mít styl? To už může být pro mnohé pány oříšek. Na mužských chlupatých nohách není nic moc hezkého a rozhodně nejsou něco, co by nevypadalo lépe v kalhotách. Jenže když přijdou opravdová vedra, jiná možnost nezbývá.

Zde je několik tipů, jak nosit šortky důstojně a ve stylu:

Kdy je nosit

Odpověď je poměrně jednoduchá. Kdykoliv je k tomu vhodné počasí a prostředí a nejste na pracovním jednání nebo na formální akci. Pokud na sebe nechcete příliš poutat pozornost, nenoste šortky v případech, kdy na ně není vyloženě počasí. Šortky by také neměly být oblékány na jakékoliv společenské akce, které jsou mimo kruh rodiny a blízkých přátel, i když se jedná třeba o neformální hru golfu s obchodními partnery.

Délka a tvar

Pro správný výběr šortek je klíčové zvolení správné délky a střihu. Možná si říkáte, že je to naprosto jasné, ale divili byste se, kolik mužů má s těmito jednoduchými mírami problémy. Ideální délka by neměla přesahovat koleno a zároveň být maximálně 5cm nad jeho začátkem. Pokud budete mít kratší, budete vypadat všude kromě koupaliště nebo atletického stadionu trošku úchylně, na druhou stranu s „tříčtvrťáky“s velkými postranními kapsami už žádnou módu taky neuděláte.

 

V jednoduchosti je největší krása

Vedle perfektního tvaru a délky je dalším klíčovým bodem styl a barva. Každý muž by měl mít ve skříni připraveno několik párů jednoduchých šortek, které barvou i tvarem ladí k co nejvíce variantám vašeho outfitu a jsou vhodné pro všechny výše zmíněné příležitosti. Nejoblíbenější jsou klasické chinos se dvěma kapsami v béžových, modrých, černých a olivových barvách.

Ale je možné i experimentovat…

Vzali byste si na sebe kalhoty s květinovým vzorem nebo palmičkami? Pravděpodobně ne. U šortek to není problém. Jen dejte pozor na míchání různých vzorů. Pokud máte havajskou košili, zvolte jednoduché chinos v námořní modré, a naopak ke vzorovaným šortkám vyberte jednobarevný top.

Nezapomeňte na ponožky

Tenhle bod je poměrně jasný. Základem jsou neviditelné nebo kotníkové ponožky, které působí dojmem, že žádné nemáte, ale ušetří vás potu a případných kožních chorob. Pokud se cítíte na klasický teenagerovský „skater boy look“, vyzkoušejte podkolenky, které se budou hodit k vašim Vanskám nebo jiným typickým old school teniskám. Nejhorší možností jsou klasické ponožky těsně nad kotník, těm se snažte v létě vyhnout. Nemusíme doufám vůbec mluvit o národním kulturním dědictví v podobě sandálů a ponožek.

Jak sladit outfit

Nejjednodušší a pravděpodobně i nejpohodlnější kombinace je tričko a šortky. Zkuste však být o něco originálnější. Nestárnoucí klasikou a lehkým krůčkem vpřed je polo triko. Najdete je v kolekcích většiny pánských značek a určitě narazíte na kusy, které se vám zalíbí a budou v kombinaci se šortkami vypadat skvěle. Pokud chcete působit trošku formálněji, zastrčte tričko do kalhot.

Další možností jsou košile. Tady se fantazii příliš meze nekladou. Ideální jsou košile z lehkých a vzdušných materiálů v ne příliš výrazných barvách. Podle situace klidně zvolte i něco extravagantnějšího, jako například vzory zmíněné výše. Pokud máte košili s dlouhým rukávem, naučte se jej ohrnout tak, aby celý dojem působil stylově a rukáv se vám neroloval zpět.

Protože v létě nosíte co nejméně oblečení, zkuste se zaměřit na doplňky. Naprosto zásadní jsou sluneční brýle. Krok vedle rozhodně nemůžete udělat při výběru některého z modelů osvědčených značek jako Ray-Ban nebo Wayfarers, ale důležité, je aby vám seděly ke tvaru obličeje. Nebojte se také experimentovat s  klobouky, náramky a dalšími doplňky, které v ostatních ročních obdobích nenosíte.

 

A tady se podívejte, Jak si vybrat ideální sluneční brýle k vašemu obličeji.

 

 

Komentáře