Psací potřeby jsou jako obleky. Pokud jde o jasný účel, neforemné a laciné sako vykoná svůj – stejně jako plastová jednorázová propiska. Většina z nás ale chce nosit něco precizního, na míru a z kvalitního materiálu. Proč tedy psát s něčím laciným?

Ano, je fakt, že jde o napsaná slova, a ne o to, čím napsaná byla. Největší genialita může vzniknout kouskem úhlu na betonovou stěnu a největší blbost zlatým perem na ruční papír. Přesto ale by každý muž měl nosit pero. Něco, co se nebudete stydět vytáhnout před kýmkoliv. Nádherný Parker nebo Waterman totiž má stejný efekt jako Rolexy nebo Pateky.

Jedno z nejikoničtějších per na planetě – Montblanc Meisterstück. K dostání sice všude možně, ale pokud už hodláte investovat, jděte rovnou ke zdroji do butiku v Pařížské a užijte si to se vším všudy.

Je mocnější než meč

Ač toto slovní spojení vzniklo s lehce jiným významem, i ten prvoplánový je realita. Mečem můžete někoho probodnout, ale psacím perem se dá úspěšně provést i lobotomie.

Vydrží desetiletí

Psací pera jsou jako manželství. Když se o ně dobře staráte, vydrží vám do konce života. Plnicí pera jsou ráda, když se s nimi píše a když se používají. Stačí je pravidelně čistit, vyplachovat, nepoužívat špatný inkoust a neházet je po zemi.

Soustavně se trénujete v rukopisu

Náš současný svět zapomíná psát. Ač jsme se všichni na prvním stupni učili krasopis, v důsledku spěchu si většina z nás rukopis upravila k vlastní pohodlnosti. S psacím perem nemůžete psát tak rychle, jako s propiskou a tím pádem se i více soustředíte. Součástí Hippokratovy přísahy by mělo být, že budou doktoři používat jen plnicí pero.

Psací pero Duofold Citrine ze žluté pryskyřice. K dostání u autorizovaných prodejců.

Umí zachránit život

Když jsme mluvili o doktorech, plnící pero umí zachránit život. Existují doložené případy, kdy díky ostrému hrotu pera došlo k zpřístupnění dýchání probodnutím trubice. Teoreticky s ním můžete i operovat, ale to musíte zlomit hrot a zničíte jeho psací funkci.

Stále je nejstylovější

Ano, můžete koupit nádherné propisky ze stříbra a dalších materiálů, které si ve vzhledu nezadají s plnicími pery, ale nic nemůže vyhrát nad dokonalostí toho zlatého hrotu, který pohodlně a až požitkářsky klouže po papíře.

Nesete tradici

Tradici všech velkých géniů, kteří si své poznámky nezapisovali do iPhone. Hemingway, Eco, Einstein, Madame Curie – stále můžete najít jejich poznámky a uvidíte, jak precizní měli rukopis.

Limitovaná edice Antonio Canova z mramoru od značky Montegrappa. Ideální na podepisování oddacích listů, rozvodových papírů nebo dalších dokumentů, když chcete podtrhnout důležitost.

Nebudete jako Klaus

Jakmile si koupíte jedno kvalitní a luxusní pero, nebudete mít potřebu krást je jinde.

U jakých značek si vybírat?

Samozřejmě se hned na začátek nabízí Montblanc – jejich linie Meisterstück je jedna z nejznámějších a nejkvalitnějších. A skutečně vydrží roky. Značka Parker si v ničem nezadá v kvalitě, ale finančně jsou některé jejich modely dostupnější. Parker navíc má královský certifikát od Alžběty II. jako hlavní dodavatel dvora. Rozhodně pak za uvážení stojí Waterman. Každopádně kvalitních a starých značek je spousta, u většiny ale platí, že čím lepší, tím méně o ní lidi vědí.

Diplomat Excellence Chrom. K dostání u autorizovaných prodejců.

Komentáře