Jedna z největších lží v módním průmyslu je to, že pouze kvalitní, luxusní a ručně vyrobené oblečení a zavazadla vydrží dlouhou dobu. Ano, do určité míry je to pravda. Černé džíny z nějakého řetězce zešednou mnohem rychleji, svetry, co nejsou z kašmíru budou rychleji žmolkovatět. Nicméně, snad více než o původní koupi je to o péči, kterou šatníku věnujete.

„Steamovačka“ je v podstatě žehlička, která ale používá výhradně páru a žádný horký kov. Má ale i další funkci, kterou obyčejná žehlička nemá – zbavuje kus oděvu odérů, celkově ho osvěží a urovná. Je perfektní kupříkladu na obleky, protože za prvé, za čistírnu neutratíte tolik a u jemných obleků i to nejjemnější chemické čištění udělá škody.

Mnoho oblečení nepotřebuje prát vůbec tak často, jak si myslíme. Spodní prádlo, ponožky, trička a košile nesmíte samozřejmě vzít více, než jednou, ale svetry, chinos, denim a teplákovina má jiná pravidla. Svetry také nikdy nesmíte dát do pračky. Ty z jemného materiálu perte v ruce a sušte rozložené – ne zavěšené. Pro další náchylné materiály používejte speciální prací programy. Většina dnešních praček jimi disponuje a mohou výrazně ušetřit životnost vašeho prádla. Více informací o vybavenosti programy najdete například na této stránce o pračkách.

Žádný kus – od kabátů po kalhoty – nesmíte uložit do šatníku bez větrání. I když se nezpotíte, do oděvu se dostala vlhkost. Nechte je přes noc viset na vzdušném místě – za předpokladu, že žijete na místě s relativně čistým vzduchem.

V šatníku skládejte jednotlivé kusy na sebe podle váhy. Jemné lněné kalhoty nemůžete nechat pod deseti páry džínů. Stejně tak trička s svetry budou trpět, když je zadusíte těžkými mikinami. Tato váha může vést k pomačkání vláken a po určité době už je nevyžehlíte. A to ani výše zmíněnou steamovačkou.

Jedno ze základních pravidel ale je nic nenosit moc často. Všichni sice máme sklony oblékat něco více a něco méně, ale naučte se nechat oblíbeným kusům alespoň tři dny volna. Uvidíte, že když bude něco z obliga, alespoň budete více sahat po oblečení, které vám doma jen leží.

Co se kožených doplňků týče (protože péče o boty je samostatná kapitola), snažte se nenechávat na taškách a batozích vodu, když přijdete z deště – okamžitě otřít, ale nesušit u zdroje tepla. Pravidelně používejte impregnace a kondicionéry na kůži a u tašek z jemnější kůže je dobré použít nějakou formu podpory – vycpat obsah, aby při nenošení neztratila tvar.

Ano, všechno jsou kroky navíc a mohou se zdát zbytečné. Člověk by neměl být sentimentální ohledně oblečení, ale pečovat o svoje investice je automatické.

Komentáře