Co si budeme nalhávat, při výběru bot se obvykle neřídíme trendy z přehlídkových mol. Můžeme-li tedy vůbec v případě obuvi mluvit o existenci jakýchkoli módních trendů. Na rozdíl od dámské módy, na poli pánského obouvání jsou karty jasně dané – letní boty, boty na sport, polobotky, společenská obuv a vysoké šněrovací boty. Nabídka možná nepříliš široká, ale přesto nabízející řadu možností, jak ukázat vlastní styl a kreativitu.

Boty totiž mohou být právě tím klíčovým detailem, který ukáže, že se opravdu vyznáte. Zároveň jsou jednou z položek, do nichž se rozhodně vyplatí investovat. Co byste měli hledat v první řadě? Kvalitní provedení. To je zárukou, že vám vybraný pár dlouho vydrží. A že vám vydrží ve stavu, jaký měl výrobce při jeho tvorbě na mysli. Kromě toho určitě hledejte pohodlí. Kdo by taky stál o puchýře a podobně? A posledním, co byste měli mít při nákupu na paměti, je kombinovatelnost.

Zní to možná banálně, ale při sestavování pánského botníku je třeba vzít v úvahu i obsah vašeho šatníku a účel, jaký by měl nový pár mít. Pokud už víte, co chcete, skvělé. Teď už jen můžete hledat ty, které dají prostor vašim designovým představám. Jestli ale ještě váháte, máme pro vás inspiraci v podobě pěti typů bot, které o sobě dávají tuhle sezonu vědět. Třeba mezi nimi objevíte ty pravé.

Brogues

Na první pohled je poznáte podle perforování ve svrchní části boty. Tento původně funkční detail (brogues byly typickou obuví irských a skotských farmářů, jimž díky děrované obuvi nezůstávala voda při práci na poli v botách) se v průběhu času proměnil jako spousta jiných v ozdobu. Pokud je o jejich kombinování, platí jednoduché pravidlo – čím více děr, tím víc je bota neformální. Využít je tak můžete jak pro smart casual příležitosti, tak ve volném čase. Záleží také na tom, jak moc se rozhodnete experimentovat. Brogues můžete sehnat v mnoha designových podobách, například se sportovní podrážkou nebo s extrémně dlouhým šněrováním.

01-brogues

Brunello Cucinelli, Gucci, J.Crew, Scotch & Soda

Tom Ford Austin Cap-Toe Burnished-Leather Oxford Brogues 35 000 Kč

Tom Ford

 

Vysoké šněrovací boty

Vojenská inspirace je zdá se nesmrtelná. Letos má ale podobu, která by se vyjímala spíš na vojenské přehlídce než na cvičišti nebo dokonce v poli. Návrháři totiž povolali do boje výšivky, brokát a další zdobné prvky. Nechcete-li vypadat jako Sgt. Pepper, bude sázkou na jistotu zdobení v podobě kombinace hrubé a hladké kůže. A k čemu se hodí? Jednoznačně pro volný čas. Devadesátkový look získáte s černými úzkými kalhotami. K džínám radši sáhněte po chukka nebo workers boots.

03-military

J.Crew, Lanvin, Tommy Hilfiger, Zara

Monk shoes

Toužíte po pozornosti? S těmito netradičními botami, pro něž je typická přezka, se nemusíte bát, že budete odsouzeni k mnišskému životu. Oblíbili si je všichni, kteří si z dětství přinesli nechuť ke šněrování tkaniček, i ti, kteří hledali alternativu k oxfordkám nebo derby botám. Klíčem při jejich výběru je (překvapivě) právě ona přezka. Ta určuje míru (ne)formálnosti a tedy i to, jestli si obléct kalhoty nebo raději džíny.

05-monk-shoes

Aldo, Dune, Jimmy Choo, Mango

Derby shoes

Je třeba znovu vysvětlovat rozdíl mezi derby a oxfordkami? Nebudeme podceňovat matku moudrosti a raději řekneme, že hlavní odlišnost je šněrování (otevřené u derby, uzavřené u oxfordek). Letošní podzim se ukázalo, že i takovou klasiku, jako jsou derby shoes, je možné a nutné updatovat. Stejně jako brogues dostaly třeba hrubou podrážku, netradiční barevnou podobu nebo kabátek z kombinace různých materiálů. Čím divočejší varianta, tím méně formální, říká opět jednoduché pravidlo.

02-derby

Ami, Jimmy Choo, Valentino, Zara

 

Kožené mokasíny

Jestli pro vás byly příliš výstřední, když s nimi značka Gucci přišla, tak nyní, když žádají přihodit pár ponožek, budou ještě víc. Pokud se rozhodnete dodržet kompletní Gucci look, budete potřebovat kvalitní turistické ponožky a ohrnout kalhoty víc nad kotníky, aby vše řádně vyniklo. Můžete ale jít také schůdnější cestou klasiky a sáhnout po umírněnější verzi. Pro chladnější období roku ovšem doporučujeme silnější podrážku. A ponožky zcela určitě slaďte s barvou kalhot.

04-mokasiny

8 párů bot do každého šatníku

Komentáře