Styl má jen málo společného s módou. Jak totiž pravil Kaiser Karl, na světě jsou dva druhy lidí.  Jedni mají neuvěřitelný styl i v cárech hadrů a druzí nemají styl ani v nejdražším hedvábí. Styl je o rozhledu, inteligenci, důvtipu, cti, respektu, estetickém cítění a až pak přichází na řadu móda.

Na planetě jsou miliony mužů, kteří umí sladit ponožky s tkaničkami a tašku s páskem, ale těch, kteří mají styl je opravdu málo. To ostatně platí i mezi známými tvářemi.

Bob Dylan

Je těžké zůstat věrný jednomu estetickému směru a přesto působit aktuálně. Bob Dylan vždycky nosil brýle a tmavá saka, ale uměl precizně přelétávat k novým věcem. Jeho brilantní hudba, která ovlivnila celé generace stejně jako iPhone ovlivnil tu současnou, byla správně oceněna Nobelovkou. Pokud chcete další znamení naprostého frajerství, Dylan ignoroval telefonáty Nobelova výboru dva týdny, protože se s nimi nechtěl bavit.

David Bowie

To, co byl Beckett pro literaturu, to byl Bowie pro hudbu. Bowie ví, jak by vypadala hudební scéna, kdyby on nezačal s lehce komerční excentričností. Na rozdíl od mnoha dalších „hvězd“, které to dnes dělají podobně, měl i nesporný talent.

David Beckham

Prokázat i další talenty a schopnosti za hranicemi ringu nebo hřiště je pro většinu sportovců složité. David byl ale jedna z prvních sportovních ikon, které začaly fušovat do módy a lifestyle. Plus celý svět kopíroval jeho vlasy. Krom toho nebude úplně nejhloupější, protože precizně ovládá vtip a sarkasmus.

 George Clooney

Největší frajeřina jeho života je to, že si vzal Amal.

Morgan Freeman

Morgan si pořídil velkou plachetnici, kterou umí sám řídit. Rád na ní zve přátele a plachtí po moři. Jakmile jste na palubě, musíte mu říkat Captain Morgan. Jeho hlas, zájem o vědu, vesmír a přírodu, obrovský herecký talent a schopnost obhájit si fedoru – to z něj dělá legendu.

Samuel Beckett

Někdo by mohl říct, že je nesmyslné zasazovat dramatika a Nobelistu na seznam o stylu. Výběr oděvu možná nebyl jeho prioritou, ale to, že napsal hru speciálně pro Havla, se svými fanoušky se scházel po kavárnách a pil s nimi do rána a produkoval neuvěřitelně ostré vtipy, to rozhodně styl je.

Richard Avedon

Jestliže si pamatujete na ikonické fotky smutné Marylin, Martina Luthera Kinga s otcem a synem nebo JFK a Jackie s dětmi, znáte práci Richarda Avedona. Fotograf, který jako první začal portrétovat surové emoce, smutek, vrásky nebo štěstí. Od něj se pak učila Annie Leibowitz a všichni další.

Yves Saint Laurent

Módní génius, jehož talent dokázal přezářit manýry, deprese a úzkosti. Obvykle to bývá naopak. Největší důkaz o jeho stylu je ten, že každý den potkáte minimálně deset mladých mužů, kteří založili svůj vzhled na něm.

Michael Caine

Jednou se Michaela Caina zeptali, podle čeho si vybírá role. On odpověděl, že se posadí do pohodlného křesla, nalije si skotskou a přečte si první a poslední stránku scénáře. Když je jeho role na obou těchto stránkách, jde a natočí ten za*ranej film. Nechává si obleky šít na Saville Row, byl pravou rukou Batmana a každý týden se zpaměti učí jednu roli od Shakespeara. Jen aby si cvičil mozek.

 Cary Grant

Perfektní obleky, bílé smokingy, šarm, sofistikovanost, herecký talent a to vše v kulisách zlaté éry Hollywoodu.

Tom Ford

Všichni jej znají jako jednoho z největších designérů současnosti, ale Tom umí jezdit na koni, používat laso, čte ohromnou spoustu knih, dokáže natočit filmy, kde je každý záběr jak obraz z Louvre a pokud žije v naší době Arbiter Elegantiarum, je to on.

Mick Jagger

Stejně jako byl na začátku své kariéry excentrický a nevadilo mu jít v kožichu, ani Mick v letech se nebojí vyjít na podium v rudém sametovém obleku a ukázat všem mladým rockerům, co hudba skutečně znamená.

Samuel L. Jackson

Celý život se přátelí s Tarantinem a většinu věcí, které nosil ve filmu Kingsman, zapůjčil ze svého šatníku. Jděte si ten film pustit a uvidíte, jak stylové to je. Krom toho má smysl pro humor, údajně dokáže bavit všechny v okolí, je velmi smutný z toho, že se mu podařilo přestat kouřit a je ženatý už skoro 40 let.

Steve McQueen

Kdysi dávno se v Hollywoodu konala benefiční akce na podporu Jamese Stacyho. Black-tie, kam dorazil Clint Eastwood, Liza Minelli nebo John Lennon – všichni samozřejmě ve smokinzích. Steve přišel v džínách, pomačkaném tričku od Benettonu a s plnovousem. To byla část jeho šarmu. Získal si post ikony kvůli zástupům děvčat, rychlým autům a image drsňáka, ale v duši byl nespoutaný hippie.

Čestné umístění – Tilda Swinton

Technicky není muž, ale vyholené strany nosí lépe než většina z nás. Krom toho žije na hradě někde ve Skotsku, Bowie byl její nejlepší přítel a v rámci umělecké instalace si dala dvacet ve skleněné vitríně v MoMA.

Komentáře