Technologická centra, jako je San Francisco nebo Soul, jsou v oblasti kryptoměn jasnými „hotspoty“, ale objevují se i jiná, překvapivá kryptoměsta, mezi nimi třeba Praha, Tel Aviv, Buenos Aires nebo Bangkok. A Praha se dokonce může pochlubit nejvyšším počtem prodejců, kteří přijímají bitcoiny, a to v porovnání s celým světem. A pak že jsme první jen v pití piva a výskytu rakoviny tlustého střeva!

O tomto prvenství bychom my ani zbytek (nejen krypto) světa nevěděli, kdyby nebylo mladé novinářky Alexandry Talty, která píše pro Forbes nebo Playboy, cestuje, a při tom se stíhá věnovat kryptoměnám a kryptonomádům. Aby Američanka našla bitcoin hotspoty po celém světě, použila 24. července 2018 Coinmap, využívající kvantitativní sběr dat, aby vznikl seznam všech prodejců, kteří bitcoiny přijímají. Zmíněný červencový den zaznamenala počet prodejců, u nichž lze platit bitcoiny a kteří se nachází ve městech, přičemž předměstí raději vynechala. Ta totiž teoreticky znevýhodňují rozrůstající se města.

Dohromady dala seznam deseti nejbitcoinovějších míst světa, stejně jako další fakta o tom, kde a jak se bitcoiny používají. A Praha se může pochlubit nejvíce prodejci přijímajícími bitcoiny na světě – 147! Jeden kryptonomád dokonce strávil loňské léto v Praze právě kvůli všem prodejcům, kteří BTC přijali. Česko má – a možná i pro Čechy zcela překvapivě – vysokou hustotu podniků i ve venkovských oblastech, přičemž třeba Žatec je domovem více než 50 společností, které přijímají bitcoiny.

FOTO: Kryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze

Kryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - bitcoinKryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - alexandra-talty-z-forbesuKryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - BitcoinKryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - dnes-existuje-pres-800-kryptomenKryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - paralelni-polis
Další fotky
Kryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - hbybmwpKryptoměnám se daří všude možně. Nejlíp v Praze - institut-kryptoanarchie

Na druhém místě skončilo Buenos Aires. Jižní Amerika je obecně bitcoinovým rájem, s městy jako Bogotá, Caracas a São Pauloa s více než třiceti společnostmi, které přijímají BTC. Třetím na seznamu je San Francisco s více než 100 BTC-friendly podniky. Když novinář Felix Weis navštívil toto kalifornské město během své osmnáctiměsíční výzvy „Bitcoin-only“, řekl, že je skoro až příliš snadné utrácet jen v kryptoměně. Do první pětky se dostal ještě Madrid a New York, šesté místo obsadil Amsterdam, zatímco Bogotá skončila sedmá před Vancouverem, Londýnem a desátou Paříží.

Blízký východ, Afrika a Asie se v první desítce vůbec neobjevily, přestože mnoho kryptonomádů uvádí, že tráví čas v zemích jihovýchodní Asie, jako je Thajsko nebo Indonésie. I izraelský Tel Aviv se může pochlubit rostoucím počtem obchodníků, kteří akceptují BTC, stejně jako Kapské město, Melbourne nebo Sydney. Bez zajímavosti není ani fakt, že BTC-hotspoty nejsou nutně všechny městské. Některé země se mohou pyšnit obecně vysokou hustotou kryptopodniků, a těmi jsou Brazílie, Thajsko nebo Velká Británie. Tamní prodejci akceptují BTC i v malých městech a menších regionech, stejně jako v městech hlavních. Například holandský Arnhem se může pochlubit více než 80 BTC-friendly podniky, zatímco Amsterdam jich má „jen“ 43.

Vlády po celém světě reagují na bitcoiny různě. Mezinárodní obchodní centra, jako je Švýcarsko nebo Singapur, jsou kryptoměnám otevřená. Tam, kde místní samosprávy kryptoměny nepodporují, tam je logicky i méně prodejců přijímajících BTC. Některé země, jako je například Čína, zpočátku kryptoměnu přijaly, jen aby později mohly směnu této měny zavřít, což vysvětluje, proč se Peking v top ten zemí neobjevil. Země v Perském zálivu, jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie, se jen liknavě zabývají přijetím kryptoměn, a tak se na CoinMap výrazněji neobjevují.

Jedním z nejzajímavějších trendů v mezinárodním užívání bitcoinu je vzepření se inflaci. Občané v Argentině, Venezuele nebo Zimbabwe přijímají tuto alternativní měnu, protože nabízí větší ochranu proti inflaci než FIAT (měna s nuceným oběhem), uvedla Laura Shin, bývalá spolupracovnice magazínu Forbes, která se věnuje kryptoměnám.

„Američané říkají, že nevidí v kryptoměnách smysl,“ dodává Laura Shin. Ale když novinář mluví s lidmi ze zemí, kde FIAT není stabilní měnou, smysl tam vidím. Bez ohledu na to, proč země přijímají bitcoiny, je opravdu zajímavé podívat se na grafiku v galerii (nebo na CoinMap), abychom zjistili, že je tato kryptoměna skutečně globální.

Úspěch kryptoměn potvrzuje i Jeff Klee, generální ředitel společnosti CheapAir, bookingového serveru, který v roce 2013 začal nabízet možnosti platby kryptoměnami. „Jakmile jsme začali přijímat bitcoiny, začali se o nás zajímat lidé z různých zemí. K dnešnímu dni jsme prodali lety a hotelové pokoje v bitcoinech za více než 15 milionů dolarů, dnes navíc přijímáme i měny litecoin a dash.“

Petra Vomelová

Někdo platí bitcoiny a někdo peníze vůbec neřeší. Přečtete si, jak hluboká je propast mezi 1 % nejbohatších lidí a zbytkem světa.

Komentáře