Vyrážíte čas od času na delší cesty a objem zavazadel a výbavy úplně neodpovídá velikosti vašeho auta? Než začnete shánět malou dodávku, zkuste se poohlédnout po přepravních boxech. Jejich nabídka je velmi slušná a v porovnání s větším autem se jedná o flexibilní řešení, ke kterému můžete sáhnout, jen když větší prostor skutečně potřebujete.

Dávno pryč je doba, kdy boxy na autech připomínaly plastové svačinové krabičky školáků. Moderní boxy mají aerodynamický tvar a můžete s nimi podtrhnout design vašeho vozidla. Než se ale zaměříte na estetickou stránku, dobře si promyslete účel, ke kterému budete box převážně využívat. Lyžaři ocení snížený design boxů typu alpine, sportovci, kteří by si na střechu rádi přihodili i kolo nebo třeba střešní stan, mohou vybrat užší box typu sport. A pokud někdo alespoň jednou zkoušel do auta pobalit celou rodinu, bez velkého rozmýšlení půjde do velikosti XXL.

Pokud máte jasno v účelu, zbývá ještě otázka provedení a kvality. Například švédská firma Thule, která je považovaná za guru střešních boxů, nabízí tři řady, které se liší nejen vzhledem, ale také funkcemi, které můžete využívat. Základní řada Thule Force XT představuje spolehlivé řešení, které snadno namontujete na střechu a do boxu se pohodlně dostanete z obou stran. Nejprémiovější boxy z řady Thule Vector mají zesílené už tak pevné víko a uvnitř jsou osvětlené a polstrované, takže obsah je v nich jako v pokojíčku.

Zlatá střední cesta, řada Thule Motion – jen tak mimochodem nejprodávanější střešní box světa – teď dostala výrazný update. Hlavním cílem u Thule Motion 3 bylo sladit design boxu s moderní automobilovou estetikou a zdokonalit aerodynamiku, a tím snížit dopad na spotřebu. Nově si vyberete z více velikostí, včetně sportovních zúžených nebo nízkoprofilových variant a řada doplňků vyzdvihuje box směrem k nejprémiovější řadě. Švédi si pohráli i s odstínem stříbrné barevné varianty a spolu s výrazně vysekanými tvary má design boxu, který už stihl získat prestižní cenu iF Design Award 2024, nakročeno k užitému umění.

Především u vyšších SUV s horší přístupností střechy nebo u elektromobilů a dalších vozidel, která zatížení střechy neumožňují, je alternativou střešních boxů přepravní box na tažné zařízení. Box umístěný za vozidlem přirozeně vyvolává jen minimální odpor vzduchu a šetří tak náklady na palivo nebo elektřinu. Pokud se rozhodnete řešit chybějící prostor boxem na tažné zařízení, Thule nabízí aerodynamický box z pevné skořepiny Thule Arcos, který navíc díky nízkému profilu a vykrojení umožňuje snadný přístup do kufru auta.

TIP: Pro jistotu, že se do boxu s věcmi poskládáte a pro udržení přehledu, co kde je, můžete využít sadu šikovně tvarovaných tašek Thule GoPack. Skvěle sednou do střešních i zadních boxů nebo kufru auta a podle barevného označení si každý pozná tu svoji.  

Komentáře