Winston Churchill řekl, že lež oběhne půl světa dřív, než má pravda příležitost natáhnout si kalhoty. Proto ruku na srdce a pásek ven z kalhot. Kolik dní v týdnu nosíte džíny? Aha?! A víte, že existuje celé spektrum možností mezi oblekovými kalhotami a džínami?

Džíny ovládly pánské šatníky napříč celým rokem. Ale móda nabízí tolik jiných řešení. I když my sami milujeme džíny a máme jich několik exemplářů, rozhodli jsme se je na následující měsíce uložit k ledu. Doslova. A do dubna vyzkoušet jiné možnosti. A že jich je!

Do módy se vrací kalhoty se sámky. Podívejte se, jak je nosit

Manšestr

Manšestr je útkový samet, který je podélně stříhaný kotoučovými noži po celé šířce tak, že se na látce vytvoří žebra (proužky) z odstávajících konců nití. Obvykle se vyrábí z bavlny, ale existují i vlněné verze. Šířka a hustota žeber na manšestru se liší – od uzoučkých až po poměrně široká žebra, která vypadají opravdu uvolněně, volnočasově. Manšestr se hojně začal používat až koncem 18. století v okolí anglického Manchesteru, podle kterého také dostal své české jméno. V angličtině však název manšestr nenajdete, ale setkáte se s termínem corduroy.

Tato pevná, praktická látka byla původně určena pro dělníky a jejich pracovní oděvy. Pohled na něj se změnil až v padesátých a šedesátých letech dvacátého století, kdy se dostal do šatníku velké části populace. Začaly se nosit manšestrové kalhoty, sukně i kabátky a látka šla neuvěřitelně na odbyt. Na konci století však přišel útlum a manšestr se začal považovat za nemoderní záležitost. Dnes, kdy móda fandí takzvané ošklivosti a vlastně nic není nemódní, se manšestr vrací. Nosí se na bundách, košilích i kalhotách. Odvážní mohou kombinovat nejen jeho barvy, ale i rozdílnou strukturu. Jen s vkusem, pánové.

 

Moleskin

Hustá bavlněná tkanina moleskin (někdy též krtčí kůže) je velice jemná na omak a má téměř sametový vzhled. Používá se nejen na doplňky ošacení (kapsy), ale z moleskinu se šijí kalhoty, saka a bundy. Vyrábí se z atlasové tkaniny, která je v závěrečné fázi výrobního procesu počesávaná. Moleskin je na omak jemnější než podobná látka – flanel – a na rozdíl od flanelu se dělá pouze z bavlněné atlasové tkaniny.

Tradičně se moleskin používá na pracovní oblečení, které vyžaduje trvanlivost látky, pevnost a minimální oděry. Západoněmecká armáda používala od 60. let 20. století do začátku 90. let moleskin v olivové barvě na své uniformy. Ale dnes se používá i na kalhoty džínového střihu, saka a blazery a i na bundy. U materiálu, který má odolávat vodě, se někdy přidává vrstva teflonu na povrch látky, ta pak odolává vodě a zašpinění. Používá se všude tam, kde je potřeba odolnost a zároveň jemnost na omak.

 

Flanel

Flanel se vyrábí od 17. století v Anglii a Walesu. Centra výroby flanelu byla města Newtown, Montgomeryshire a Hay on Wye, odkud se výroba rozšířila do Francie a Německa. Jedná se o jemnou, hřejivou a na omak příjemnou látku, ze které se šijí košile, pyžama, ložní prádlo, ale i klasické flanelové kalhoty či obleky. Flanel je poměrně široce používán, zejména pro své charakteristické vlastnosti.

Technicky se jedná o látku v keprové nebo plátnové vazbě, která je upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Právě česáním získá flanel své typické vlastnosti. Flanel se vyrábí buď z bavlněné příze nebo z vlny a existují i syntetické varianty flanelu. I dnes je flanel široce používán, zejména na sportovní košile (bavlněný flanel) a na šedé flanelové kalhoty (vlněný flanel).

Především tmavé odstíny flanelu mají zvláštní lesk. Můžete jej nosit maximálně elegantně a luxusně, ale i sportovně. Budete britský gentleman s naleštěnými chelsea boots, nebo rebel v parce?

 

Kostka

„Odkdy jsou kostkované kalhoty kultivované?“ píše Jo Nesbo v románu Švábi. Existuje nespočet variací a podob samotné kostky – tartan, windowpane, houndstooth, ale nejvšestrannější a muži nejoblíbenější ze všech je tzv. princ z Walesu.

Kostka obecně v nás vyvolává pocity inteligence (šachisté), noblesy (aristokracie), současně i jakéhosi buranství. Ta cesta od představy příslušníka modré krve na lovu přes skinheady k předsedovi JZD je však velmi krátká.

Obecně platí, že čím výraznější a barevnější vzor, tím náročnější na nošení a kombinování. Šedá kostka tón v tónu především začátečníkům s tímto vzorem udělá mnohem lepší službu. Opatrně s velikostí i druhem kostky.

 

Kapsáče

Kolem roku 2000 je nosili všichni. Backstreet Boys, Eminem, váš nejlepší kámoš a určitě i vy. Teď jsou zpět, ale přece jen se něco změnilo. Zatímco tehdy jsme jim říkali kapsáče, dnes mají pro mnohé tajemný a trendy název cargo kalhoty. Krteček? Než je zavrhnete, dejte jim šanci. Vrací se se vší parádou. Rozkrok nemají u kolen a nohavice už se netahají po zemi. Kapsáče 21. století mají nabírané army kapsy a zúžený střih.

Zatímco před dvaceti lety tyhle neforemné kalhoty nosili fanoušci slim shady, dnes je oblečou spíše macho typy. Proč? Armádou inspirované taktické kapsy a zužující se nohavice přímo svádí ke kombinaci s masivními boots a bundami do pasu. Kapsy na nohou navíc opticky rozšíří nohy a podpoří maskulinitu figury. Kalhoty z pevného plátna opět budou nejelegantnější v černé verzi. V barevných mutacích se opět dostáváte k jakýmsi predefinovaným modelům: modrá – námořník, zelená – voják, béžová – safari.


Legální stahování

Tepláky? Vážně? To ale nejsou tepláky! Možná střihem, který z nich dělá jedny z nejpopulárnějších kalhot současnosti. Z tepláků jako takových si vzaly to nejlepší. Tedy střih. Samotné kalhoty v sobě kombinují street fashion a sport wear. Tedy pořád jsou dost pohodlné, ale současně trendy. Jejich neopomenutelnost na módním výsluní dokazuje fakt, že se staly i součástí obleku.

Až si budete vybírat ty vaše, myslete na to, aby měly tvar. Tedy aby nepůsobily právě jako tepláky, kopírovaly linii nohy, ale současně nefungovaly jako šponovky. Mají volně splývat podle vaší figury. Kalhoty se šňůrkou v pase nebo v kombinaci s gumou a šňůrkou jsou velmi casual. Proto je tak oblékejte. S teniskami či masivními boots, hrubým kabátem a hladkým rolákem, či s péřovou bundou a horským svetrem.

Připravil: Jiří Hofbauer

Jak na módní hru s kostkami? Jen odvážní nezapadnou!

Komentáře