Venku to sice na sníh nevypadá, ale na horách si ho určitě užijete dostatek! Pokud jste se tedy těšili na čerstvý prašan a zimní radovánky, nemusíte se ničeho bát! Sezóna právě začíná, jaké sporty si můžete vychutnat?

Běžky jsou na vzestupu

Ačkoliv se běžky mnohdy považují za nudný nicneříkající sport, v posledních letech jsou opět v kurzu. Nejen, že si díky nim užijete svižnou procházku, ale také se během ní můžete těšit z krás krajiny. A ani tady rozhodně nechybí adrenalin!

Mezi oblíbené značky při výběru běžkových lyží a holí patří Kästle, LEKI a Sporten.

Jak se na běžky vybavit?

Jízda na běžkách je poměrně náročná. Zahříváte se a potíte během toho, co třeba sněží nebo fouká vítr. Z tohoto důvodu musí být oblečení větruodolné, nepromokavé, hřejivé a zároveň dostatečně prodyšné. Základem je vrstvení. Outfit na běžky by měl být složen ze spodního funkčního prádla – značka Mico třeba nabízí speciální českou edici, oblíbenou i českými reprezentanty, další vrstvou je funkční mikina a samozřejmě kvalitní bunda a kalhoty. Poslední vrstva by měla být nepromokavá a chránit před sněhem, deštěm a větrem. Kalhoty jsou vhodné softshellové, pro lepší pohodlí během pohybu. Výběr doporučujeme u specializované značky Maloja.

To však není vše, aby byla výbava kompletní, je třeba vybrat i správné běžky a hole. Důležité je, aby byly lehké, pohodlné a perfektně vyvážené. Mezi kvalitní a oblíbené značky při výběru běžkových lyží a holí patří Kästle, LEKI a Sporten.

Zapomeňte na klidnou jízdu na sjezdovce a podlehněte freeridu

Ano, sjezd na sjezdovce je pohodový, ale nechcete si do života vpustit trochu adrenalinu? Tak vyzkoušejte freeride lyžování či snowboarding ve volném terénu mimo sjezdovky. Dříve to byla zábava pro pár lidí, co se nebáli vyjet za hranice klasiky, ale dnes je to oblíbený sport, u kterého se perfektně odreagujete. Samozřejmě neodporučujeme zpočátku nic takového zkoušet sami, ale spíše vyhledat skupinky, které se za touhle zábavou vydávají, a spojit se s nimi. Prvních pár jízd se zkušenými lyžaři oceníte.

Zvolte pevnou helmu, která vám ochrání hlavu, je lehká a prodyšná.

Pokud však patříte mezi vášnivé lyžaře a ze sjezdovky nepotřebujete utíkat, nezapomeňte se na svah dobře vybavit. I tady platí tři vrstvy oblečení, kdy ta poslední, složená z bundy a kalhot, by měla být nepromokavá a větruodolná, jako nabízí třeba značka Kjus.

U klasického sjezdového lyžování, ale i freeridu budete potřebovat helmu, brýle a páteřák. Nikdy nevíte, co se na sjezdovce či mimo ni může stát, proto je třeba být za každé situace připraven na to nejhorší. Zvolte pevnou helmu, která vám ochrání hlavu, je lehká a prodyšná. K tomu jsou ideální brýle s vertikálním i horizontálním výhledem a větracími otvory zabraňujícími zamlžování skel. Jako poslední nesmíme zapomenout zmínit chránič páteře, jehož síla spočívá hlavně v největší možné míře pohlcení nárazů. Zkušení sportovci se přiklánějí ke specializovaným značkám POC a Swans.

Chránič páteře pohlcuje nárazy.

No a nyní je pouze na vás, jakému sportu dáte letošní zimu přednost. Odhodláte se zkusit něco nového, nebo zůstanete u své klasiky?

Převlékněte kalhoty! Zima přece nejsou jen džíny

Komentáře