Filón Byzantský, řecký spisovatel žijící ve 3. století našeho letopočtu, je považován za původce nápadu vytvoření seznamu architektonických skvostů z oblasti Středozemního moře a Blízkého východu. Když tyto první seznamy začaly vznikat, většina ze sedmi divů světa ještě stála. Dnes je tomu však úplně jinak.

Jediným starověkým divem světa, který přežil až do současnosti, jsou Velké pyramidy v Gíze. Postavené byly na západním břehu řeky Nil severně od Káhiry a jejich majestátností a krásou se lidé můžou kochat již více než 4 tisíce let. Na to, jak by všech zachovalých 7 starověkých divů vypadalo v dnešním světě, se podívejte v naší galerii.

FOTO: Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes

Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 2Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 3Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 6Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 7Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 5
Další fotky
Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 1Podívejte se, jak by vypadalo 7 divů starého světa v plné kráse dnes - 4

100% úspěšnost ve vyjmenování všech sedmi divů starého světa má dnes jen málokdo, lidé často přimíchají některé z nových divů světa nebo si dokonce vymyslí pár vlastních. Aby se něco podobného nestalo i vám, zde přinášíme seznam jak starých, tak nových 7 divů světa.

7 starověkých divů světaEgyptské pyramidy v Gíze, Visuté zahrady Semiramidiny, Feidiův Zeus v Olympii, Artemidin chrám v Efesu, Mauzoleum v Halikarnassu, Rhódský kolos, Maják na ostrově Faru.

7 nových divů světa: Velká čínská zeď, Petra, Socha Krista Spasitele, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tádž Mahal.

7. července 2007 (symbolicky 7. 7. 2007) bylo podle počtu hlasů zaslaných lidmi z celého světa zvoleno nových sedm divů světa. Anketu inicioval švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber, avšak našlo se mnoho kritiků, a to včetně expertů z UNESCO, kteří se od této aktivity distancují.

Michal Švehla

Nové klenoty UNESCO: podívejte se, která místa letos připsalo na seznam. Žatec si musí ještě počkat

Komentáře