Co se stalo s trojicí zkušených strážců v prosinci roku 1900? Uvnitř majáku po nich zbylo pouze ticho, klid a převrácená židle. Mysteriózní událost inspirovala mnohé umělce – včetně režiséra nového oceňovaného filmu „Maják“.

Při pohledu na malebný starý maják na jednom z Flannanských ostrovů mnohým naskočí husí kůže kvůli události ze zimy roku 1900. Tehdy byl zbrusu nový maják v provozu pouhý rok pod správou tří mužů – Jamese Ducata, Thomase Marshalla a Donalda McArthura.

Že něco není v pořádku, si poprvé uvědomila posádka parní lodi Archtor proplouvající 18. prosince okolo, marně hledající světlo z lucerny majáku. Špatné počasí jí však nedovolilo se se strážnými spojit a tak se první skupina z lodi Hesperus dostala na osamělý ostrov až 26. prosince.

FOTO: Kam se poděli tři strážci světla skotského majáku?

Kam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - unnamedKam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - eilean-mor-lighthouse-mysteryKam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - lighthouse2Kam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - flannan_isles_lighthouse_keepers-1024×654Kam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - the-flannan-isle-lighthouse-mystery-explained
Další fotky
Kam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - Flannan-8-2Kam se poděli tři strážci světla skotského majáku? - flannan-isles-lighthouse-1

První na ostrov vstoupil Joseph Moore. Brána i vstupní dveře byly zavřeny, postele rozestlány, hodiny se zastavily a co bylo nejpodivnější, nikde nebylo živé duše. Při dalším hledání našli doplněné a vyčištěné olejové lampy, převrhnutou židli u kuchyňského stolu a jeden ze tří gumových plášťů, patřící MacArthurovi.

Marshallovy deníkové záznamy z 12. až 15. prosince nečekaně informovaly o rozrušení zkušených strážců majáku, kteří na moři prožili téměř celý život. Psal o silných bouřích, které za celou svou kariéru jakživ neviděl, o tom, jak se všichni společně modlí, Ducat je prý zvláštně tichý a MacArthur pláče – prapodivný fakt o starém mariňákovi notoricky známém barovými rvačkami. Poslední zápis informuje: „Bouře utichla, moře je klidné. Bůh je nade vším.“

Zvláštností je, že ony dny nebyla hlášená ani zaznamenaná žádná bouře, ale důkazy v blízkém okolí majáku o divoké smršti vypovídaly – například dlouhých deset metrů vyrvané zeminy na okraji 60 metrů vysokého útesu.

Teorie o zmizení se různí. Nejčastěji se lidé přiklánějí k verzi, kdy šli během silné bouře dva z hlídačů (neboť jeden vždy musel zůstat v majáku) zajistit venkovní vybavení ve svých gumových pláštích. MacArthur z bezpečí majáku vyběhl ven, aby své kolegy varoval před nebezpečím náhlých a velmi silných vln – které nakonec zřejmě zahubily všechny zmizelé strážce.

Nejstarší záhada koloniální Ameriky. Stovka obyvatelů celé osady zmizela neznámo kam

I tak se během staletí vyrojilo mnoho konspiračních teorií o přepadení, lodi duchů, mořské příšeře, gigantickém racku a mimozemšťanech – kteří jako vždy můžou za všechno.

Jan Králík

Komentáře