Francie je odjakživa považována za Mekku módy a byla vždy inspirací pro celý svět. Díky své jednoduchosti a jisté extravaganci se stala oblíbenou mezi celebritami, které pomohly proslavit desítky francouzských návrhářů, jejichž modely se staly neoddělitelnou součástí současné „high fashion“.

V minulosti se Francií inspirovaly hlavně dámy, pro které byly napsány tisíce návodů a rad, ale pánská móda je často opomíjena. Rozhodli jsme se to napravit!

Pokud vám nevadí strávit o něco více času přemýšlením nad svým outfitem a utratit trochu víc peněz za klasické kousky, které budou vždy stylové a vydrží, přečtěte si těchto 6 módních tipů:

Šály a šátky

Ultimátním doplňkem k „francouzskému looku“ jsou rozhodně šály. V ulicích Paříže neuvidíte od září až do května jediného muže, který by ji neměl. Na jaře a v létě můžete nosit lehké barevné šátky nebo fuláry, jen pozor, aby vám barvy a vzory ladily se zbytkem outfitu. Nejlepší investicí je poohlédnout se po nějakém kousku od Hermès. Pokud nemáte dostatek peněz, navštivte některý z klasických vintage obchodů, které najdete ve všech evropských metropolích.

Pokud se nebojíte odvážnějších modelů, ideálním doplňkem k šátkům a šálám je klobouk. Vyzkoušejte co nejvíce modelů a zvolte takový, který perfektně sedí k vašemu tvaru obličeje.

Pea Coat

Tento dvouřadý, ostře střižený kabát začali nosit členové námořnictva v Evropě i USA už kolem roku 1800 a dodnes je naprostou klasikou pánské módy. Původně modrý vlněný kabát vyrobila pro námořnictvo rodina Camplinových a říkalo se mu „petty officers coat“, což se později zkrátilo na pea coat. Do módy se dostal v šedesátých letech hlavně díky francouzskému návrháři Yves Saint Laurentovi.

V současnosti můžete pea coat koupit u většiny pánských oděvních značek od levnějších řetězců až po high-end návrhářské domy jako Sandro, Balmain nebo Saint Laurent. Pokud chcete něco opravdu autentického, vybírejte ze značek Saint James a Armor-Lux, které vyrábějí super kvalitní kabáty přesně podle původních modelů francouzského námořnictva.

Námořnická trička s bretonskými pruhy

Oblíbená bílá pruhovaná trička jsou další nestárnoucí klasikou, původem z armády. Vznikla v roce 1858 a byla uniformou francouzského námořnictva v Bretani. Původní design měl 21 pruhů, jeden pro každé z napoleonských vítězství. Od roku 1889 je začala komerčně vyrábět bretaňská společnost Tricots Saint James (která funguje dodnes) a díky své praktičnosti si je brzy oblíbili místní dělníci.

Do módy se „bretonské pruhy“ dostaly v roce 1917 díky Coco Channel, která z nich pomohla vytvořit symbol francouzské vyšší třídy pobývající ve středomořských letoviscích. Od té doby se námořnická trička stala populární po celém světě a oblíbily si je přední světové celebrity jako Robert Redford, Paul Newmann, Henry Fonda, James Dean nebo Jean-Paul Gaultier.

Košile bez límce

Tento styl je pravděpodobně odvozen od klasického pracovního oděvu z dob, kdy měly ještě košile sundavací límec. Nemanuální pracovníci, tzv. bílé límečky, nosili límec a kravatu, zatímco dělníci (blue-collars) nosili košile bez kravaty a bez límců. Košile bez límce bývá většinou vyrobena z jersey, bavlny nebo plátna a nosí se v lehce volnějším střihu. Ve dne ji noste s úzkými džínami nebo chinos, večer pod jednoduchým sakem.

Padnoucí slim-fit džíny

Pařížské muže nikdy neuvidíte v plandavých kalhotách nebo over-sized mikině. Klíčem k jejich módě je perfektní tvar a slim-fit střih. To platí i o denim kouscích.

I když jsou džíny americký vynález, byli to opět Francouzi, kteří jejich nošení dotáhli ke stylové dokonalosti. V Paříži se staly některé jednoduché kousky součástí tzv. high fashion a místní muži je nosí vkusně zkombinované s tričkem a sakem i na večerní akce. Místní značky, jako například A.P.C. návrháře Jeana Toutitoua, se u svých modelů džínů soustředí na nenápadný luxus a co největší jednoduchost. Někteří, skutečně oddaní Pařížané své džíny jen zřídkakdy perou, aby si co nejvíce sedl jejich tvar a vznikl tak opravdu osobitý kousek.

Vrstvěte chytře

Pařížští muži milují vrstvení oblečení. Vyzkoušejte si doma různé kombinace a uvidíte, že určitě najdete tu pravou a dostatečně cool. Zkuste např. košili se svetrem a kabátem v kombinaci se šálou nebo kloboukem. Díky tomuhle stylu budete vypadat, jako že jste si s oblékáním příliš nelámali hlavu, ale přesto vypadáte skvěle. Klíčem k úspěchu je chytře sladit všechny vrstvy tak, aby šla každá alespoň trošku vidět a zároveň se vzájemně nepraly.

A že se do módy vracejí kalhoty se sámky, si přečtěte zde.

Komentáře