Francie je odjakživa považována za Mekku módy a byla vždy inspirací pro celý svět. Díky své jednoduchosti a jisté extravaganci se stala oblíbenou mezi celebritami, které pomohly proslavit desítky francouzských návrhářů, jejichž modely se staly neoddělitelnou součástí současné „high fashion“.V minulosti se Francií inspirovaly hlavně dámy, pro které byly napsány tisíce návodů a rad, ale pánská móda je často opomíjena. Rozhodli jsme se to napravit!

Pokud vám nevadí strávit o něco více času přemýšlením nad svým outfitem a utratit trochu víc peněz za klasické kousky, které budou vždy stylové a vydrží, přečtěte si těchto 6 módních tipů:

Šály a šátky

Ultimátním doplňkem k „francouzskému looku“ jsou rozhodně šály. V ulicích Paříže neuvidíte od září až do května jediného muže, který by ji neměl. Na jaře a v létě můžete nosit lehké barevné šátky nebo fuláry, jen pozor, aby vám barvy a vzory ladily se zbytkem outfitu. Nejlepší investicí je poohlédnout se po nějakém kousku od Hermès. Pokud nemáte dostatek peněz, navštivte některý z klasických vintage obchodů, které najdete ve všech evropských metropolích.

Pokud se nebojíte odvážnějších modelů, ideálním doplňkem k šátkům a šálám je klobouk. Vyzkoušejte co nejvíce modelů a zvolte takový, který perfektně sedí k vašemu tvaru obličeje.

Pea Coat

Tento dvouřadý, ostře střižený kabát začali nosit členové námořnictva v Evropě i USA už kolem roku 1800 a dodnes je naprostou klasikou pánské módy. Původně modrý vlněný kabát vyrobila pro námořnictvo rodina Camplinových a říkalo se mu „petty officers coat“, což se později zkrátilo na pea coat. Do módy se dostal v šedesátých letech hlavně díky francouzskému návrháři Yves Saint Laurentovi.

V současnosti můžete pea coat koupit u většiny pánských oděvních značek od levnějších řetězců až po high-end návrhářské domy jako Sandro, Balmain nebo Saint Laurent. Pokud chcete něco opravdu autentického, vybírejte ze značek Saint James a Armor-Lux, které vyrábějí super kvalitní kabáty přesně podle původních modelů francouzského námořnictva.

Námořnická trička s bretonskými pruhy

Oblíbená bílá pruhovaná trička jsou další nestárnoucí klasikou, původem z armády. Vznikla v roce 1858 a byla uniformou francouzského námořnictva v Bretani. Původní design měl 21 pruhů, jeden pro každé z napoleonských vítězství. Od roku 1889 je začala komerčně vyrábět bretaňská společnost Tricots Saint James (která funguje dodnes) a díky své praktičnosti si je brzy oblíbili místní dělníci.

Do módy se „bretonské pruhy“ dostaly v roce 1917 díky Coco Channel, která z nich pomohla vytvořit symbol francouzské vyšší třídy pobývající ve středomořských letoviscích. Od té doby se námořnická trička stala populární po celém světě a oblíbily si je přední světové celebrity jako Robert Redford, Paul Newmann, Henry Fonda, James Dean nebo Jean-Paul Gaultier.

Košile bez límce

Tento styl je pravděpodobně odvozen od klasického pracovního oděvu z dob, kdy měly ještě košile sundavací límec. Nemanuální pracovníci, tzv. bílé límečky, nosili límec a kravatu, zatímco dělníci (blue-collars) nosili košile bez kravaty a bez límců. Košile bez límce bývá většinou vyrobena z jersey, bavlny nebo plátna a nosí se v lehce volnějším střihu. Ve dne ji noste s úzkými džínami nebo chinos, večer pod jednoduchým sakem.

Padnoucí slim-fit džíny

Pařížské muže nikdy neuvidíte v plandavých kalhotách nebo over-sized mikině. Klíčem k jejich módě je perfektní tvar a slim-fit střih. To platí i o denim kouscích.

I když jsou džíny americký vynález, byli to opět Francouzi, kteří jejich nošení dotáhli ke stylové dokonalosti. V Paříži se staly některé jednoduché kousky součástí tzv. high fashion a místní muži je nosí vkusně zkombinované s tričkem a sakem i na večerní akce. Místní značky, jako například A.P.C. návrháře Jeana Toutitoua, se u svých modelů džínů soustředí na nenápadný luxus a co největší jednoduchost. Někteří, skutečně oddaní Pařížané své džíny jen zřídkakdy perou, aby si co nejvíce sedl jejich tvar a vznikl tak opravdu osobitý kousek.

Vrstvěte chytře

Pařížští muži milují vrstvení oblečení. Vyzkoušejte si doma různé kombinace a uvidíte, že určitě najdete tu pravou a dostatečně cool. Zkuste např. košili se svetrem a kabátem v kombinaci se šálou nebo kloboukem. Díky tomuhle stylu budete vypadat, jako že jste si s oblékáním příliš nelámali hlavu, ale přesto vypadáte skvěle. Klíčem k úspěchu je chytře sladit všechny vrstvy tak, aby šla každá alespoň trošku vidět a zároveň se vzájemně nepraly.

A že se do módy vracejí kalhoty se sámky, si přečtěte zde.

Komentáře