Swatting je specifický způsob pomsty, který se používá, pokud vám někdo leze na nervy na internetu, nejčastěji pak při hraní online videoher. Jak to funguje? Stačí zavolat na tísňovou linku a sdělit jim, že po vašem bytě pobíhá šílený příbuzný a střílí po ostatních pistolí. Pak je ještě nutné nadiktovat adresu znepřátelené osoby a těšit se z dobře odvedené práce, kterou za vás odvede přivolaná jednotka rychlého nasazení (SWAT).

Tento trend se v poslední době, především ve Spojených státech, stal velice oblíbeným a speciální zásahové jednotky čím dál častěji řeší falešná hlášení o kriminálních aktivitách právě z důvodu swattingu. Pokud se zásahu opravdu účastní jednotka SWAT, nebo jinak speciálně trénovaná skupina policistů, většinou se vše obejde bez větší újmy na zdraví. Vzácně se však může stát, že jsou na místo činu povoláni obyčejní policisté. Pak se celá situace může poněkud tvrtnout. Jak se o tom předsvědčil pachatel činu Tyler Barriss, o kterém jsou následující řádky…

Muž v medvědím obleku během svého řadění zničil řadu stanů a příští rok se plánuje vrátit zpátky. Budeme se těšit!

Policie zatkla muže v medvědím obleku, který ničil stany lidí čekajících na Black Friday. Příští rok se plánuje vrátit zpět

On sám se stal obětí swattingu, když na něj jeho on-line parťák se kterým hrál Halo zavolal policejní komando a jemu se tak zničehonic nad domem během pár minut začal vznášet vrtulník. Celá akce ho inspirovala a spustila v něm vášeň pro tuto kraatochvíli. On sám pak začal psát různé dramatické scenáře a příběhy, které posléze na krizové lince líčil konsternovaným operátorům. Tyler zvrácenou zálibu vypiloval do dokonalosti, když se naučil, jak volat z telefonního čísla náležící oblasti své oběti. Série údajných ozbrojených vloupání a nahlášených bomb mu přiváděla po dlouhé měsíce mentální erekci, po které tolik toužil. Své počínání dokonce začal dokumentovat na Twitteru a své služby nabízet za peníze. Za pouhých 10 dolarů jste si u něj tak mohli sami swatting objednat. Pokud nejste troškaři, nahlášení bomby ve škole vás přišlo na 20 dolarů. Jeho řádění se však mělo koncem minulého roku dočkat konce.

27. prosince roku 2017 Tylerovi napsal Casey Viner. Jemu samotnému Tyler několik dní zpátky znepříjemnil život jedním ze svých hovorů na objednávku. Sám teď ale vstupoval do pozice zákazníka, když se chtěl pomstít svému kolegovi Shaneovi Gaskillovi, který ho omylem zastřelil při multiplayerové hře střílečky Call of Duty. Pro úplnost je potřeba dodat, že ve hře šlo o peníze – přesně o celý dolar a padesát centů. Casay proto nemeškal a připravil pro Gaskilla opravdu sladkou pomstu v podobě nečekaného policejního zásahu. Barriss se hned pustil do práce. Napsal Gaskilovi a sérií zpráv se ho snažil vyprovokovat k tomu, aby mu sdělil adresu. Ten mu ji se slovy „pojď to zkusit, debílku,“ dal.  Sluší se doplnit, že na udané adrese skutečně bydlel, ale jen do loňska, kdy ho i se zbytkem rodiny soudně vystěhovali. Tyler nic neověřoval, vytáhl jednu ze sepsaných originálních historiek a operátorce následně sdělil, že právě střelil svého otce do hlavy, protože se pohádal s matkou. Tu pak i společně s bratrem zavřel do kumbálu. Dále řekl, že nejspíš celý dům zapálí a pak se zastřelí. Potom zavěsil.

Na místo činu se ovšem nedostavil SWAT, ale místní policejní hlídka, která na podobné situace nebyla dostatečně vycvičena. Rozmístili se okolo domu a když se otevřely dveře, v kterých se objevil se v nich nikoli Gaskil, ale jakýsi Andy Finch, který se situací samořejmě neměl vůbec nic společného. Na povel policistů sice zvedl obě ruce nad hlavu, když ale na moment svěsil levou ruku dolů, jeden ze strážníků ho okamžitě zastřelil. O tom ale Tyler Barriss, který z domova znovu žhavil krizovou linku, neměl ani nejmenší tušení. Dál se držel svého příběhu a tvrdil, že všude po domě rozlil benzín a chystá se škrtnout zápalkou. V tu chvíli policii došlo, že tady něco nesedí. V domě totiž žádný benzín nesmrděl. A u Finche, který byl tou dobou již po smrti, žádnou zbraň nenašli. Nenašli ani otce s prostřelenou hlavou, ani kumbál s matkou a bratrem.

Muže pronásledovala neodbytná veverka. Zavolal na ni policii

Gaskill ještě ten den poslal Barrisovi urážlivý tweet. Tyler Barriss odpověděl screenshotem s Gaskillovou starou adresou. Pochybení dle jeho úsudku očividně nebylo na jeho straně. Když se druhý den rozkřiklo, že o život přišel člověk, Gaskill si uvědomil závažnost celého činu a na sociálních sítích vyzval všechny ke smazání jakéhokoliv obsahu, který se toho týkal. Naopak Barriss si jako správný sociopat celou situaci pořádně užíval a před 4 miliony svých fanoušků se vehementně ospravedlňoval se slovy, že nikoho nezabil, jelikož žádnou spoušť nezmáčkl.

Policie Barrisse dopadla o několik hodin později, jelikož ho jeden z jeho followerů udal. I z vězení se mu podařilo dostat na internet, kde se okamžitě přihlásil na Twitter, aby všem oznámil, že je „eGod“. Na závěr všem haterům pohrozil swattingem. Jaké bude znění rozsudku, můžeme zatím jen hádat.

Michal Švehla

Zdroje: Wired.com, Kansas.com

„Strč si ty řídítka do pr*ele!“ Nešťastná cyklistka se přes noc stala hrdinkou všech žen

 

Komentáře