Poslední žijící žena, která se narodila ještě v 19. století, opustila tento svět v neuvěřitelném věku 124 let. Doposud byla považována za nejstaršího člověka planety. Co sama Francisca přisuzovala své dlouhověkosti?

Francisca Susano, nejbližšími přezdívaná „Lola Iska“, zemřela v pondělí 22. listopadu ve svém domově na Filipínách ve skutečně úctyhodném věku 124 let.

FOTO: Zemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě

Zemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě - dunyanin-en-yasli-insani-francisca-susano-hayatini-kaybetti-cs2KMPOAZemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě - lola_fluteZemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě - sxkf6nc0cm171Zemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě - lola-franciscaZemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě - 207220
Další fotky
Zemřela Francisca Susano, nejstarší člověk na světě - 619e294678616

Dle dokumentace přišla Filipínka na svět 11. září roku 1897 v časech právě zuřící filipínské revoluce – konfliktu mezi filipínskými nacionalisty a španělskou koloniální mocí. Pokud je datum jejího narození skutečně pravdivé, činilo by z Francisky poslední žijící osobu narozenou v 19. století, a především nejstaršího zdokumentovaného člověk,a co kdy žil.

Francisca Susano

Překonala by tak rekord Francouzsky Jeanne Calmentové (1875-1997), která se prokazatelně dožila věku 122 let. Francisca, ale zemřela právě během procesu započatého letos v září vedoucího k oficiálnímu potvrzení pravosti jejich rodných dokumentů, jež by ji vysloužily místo v Guinessově knize rekordů.

„Buď vyhraju, nebo zemřu“, řekl maratonský běžec. Stal se první novodobou obětí olympijských her

Žena, která byla za života svědkem jedněch z nejpřelomovějších událostí naší historie, ať už radostných, či tragických, před smrtí prozradila svůj „recepis“ na dlouhověkost. To, že se dožila tak vysokého věku, přičítala především svému jídelníčku skládajícího se hlavně ze zeleniny a pouze trochy masa s výjimkou vepřového. A hlavně? V životě se nedotkla alkoholu.

Jan Králík

Komentáře