Legendární Chuck Yeager známý jako „nejrychlejší muž na zemi a „největší americký pilot“, který během své kariéry neustále balancoval nad propastí smrti, nakonec zemřel v losangeleské nemocnici ve věku téměř sta let.

Charles Elwood „Chuck“ Yeager narozený roku 1923 v Západní Virginii se zapsal do lidských dějin ve svých čtyřiadvaceti letech roku 1947, kdy v oranžově nabarveném experimentálním letounu s raketovým motorem Bell X-1 jako první člověk překonal rychlost zvuku.

Před nebezpečným historickým pokusem s nejasným výsledkem (mnozí předpokládali pilotovu smrt) se během druhé světové války mladý „Chuck“ stal nepřáteli obávaným leteckým esem. Za jediný rekordní den dokázal sestřelit pět německých letounů.

FOTO: „Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let

„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - CP15938299-e1607404459477„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - AFP_8WN7RG-1„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - unnamed„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - Chuck_Yeager_X-1_(color)„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - _115929016_gettyimages-514689894
Další fotky
„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - Orange-lead„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - 8596099_120720-kabc-raw-chuck-yeager-vid„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - c1_3833155„Nejrychlejší muž na zemi“ Chuck Yeager zemřel ve věku 97 let - image

I přesto, že Chuck dosáhl pouze středoškolského vzdělání (a proto se v budoucnu nemohl stát astronautem), byl po konci války vybrán ze silné konkurence, jako testovací pilot Letectva spojených států amerických, pro své neobyčejné „instinktivní“ letecké schopnosti.

Yeager, který dle slov svých nadřízených „dokázal zůstat klidným a soustředěným i v extrémně stresujících situacích“, měl tu čest usednout jako první do kokpitu nadzvukového letadla, jež sám pojmenoval „Glamorous Glennis“ – Glennis bylo jméno manželky, s níž zůstal až do její smrti roku 1990.

S oranžovou „Okouzlující Glennis“ dosáhl ve vodorovném letu rychlosti 1126.54 kilometrů v hodině a stal se tak „nejrychlejším člověkem na zemi“. Historický úspěch byl odtajněn až o pár let později.

V pozdějších letech se již v hodnosti plukovníka (později byl povýšen na brigádního generála) stal prvním velitelem v U.S. Air Force Test Pilot School, která vychovávala budoucí astronauty například pro NASA. Roku 1986 zasedal jako člen komise vyšetřující havárii raketoplánu Challenger.

Pilot Luftwaffe ušetřil a ochránil život svého nepřítele během mise v oblacích. Po válce se z obou pilotů stali blízcí přátelé

Chuck Yeager, nejdekorovanější americký pilot vůbec, jehož postava byla zvěčněna i ve slavném hollywoodském snímku Správná posádka (The Right Stuff), ve kterém si i letmo zahrál, zemřel 7. prosince v Los Angeles ve věku 97 let.

Jan Králík

Komentáře