Smrtící duel mezi dvěma gigantickými proslulými dinosaury proběhl kdysi před 67 miliony lety. Od té doby jejich do sebe stále zaklenuté ostatky čekaly na objevení. Nyní se neobvyklý nález konečně dostal k badatelům a veřejnosti.

67 milionů let staré ostatky jsou unikátní hned díky několika věcem. Jedná se o první, ze sta procent zachovalé fosilizované pozůstatky obávaného T-Rexe (nechybí ani jedna kostička) a téměř zcela kompletního triceratopse, dalšího proslulého dinosaura, známého také jako „třírohá tvář“.

FOTO: Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí

Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - julaug2017_b05_hellcreekdinosTyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - julaug2017_b22_hellcreekdinosTyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - 3293Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - 4288Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - 4288 (1)
Další fotky
Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - 1536Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - julaug2017_b08_hellcreekdinosTyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - trexvshatcher8webTyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - p187guj2umgkueo01j7p1gjc12ah6Tyranosaurus nepřežil zápas s rohatým triceratopsem. Scéna zamrzla v čase, fosilii našli ve smrtelném objetí - 2848

Oba z pradávných tvorů zřejmě zemřeli uprostřed krvavého zápasu. Obří rohatý býložravec se nejspíš měl stát tyranosaurovou obětí. Svůj život však mohutnému, ale stále mladému a tedy nepříliš zkušenému predátorovi odmítl vydat bez boje a zřejmě mu tak uštědřil několik fatálních ran děsivými rohy.

Tyranosaurus v boji s triceratopsem.

Ostatky bojujících dinosaurů se zařadily k „jednomu z nejdůležitějších paleontologických objevů našich dějin“ a po celých čtrnáct let ležely v privátních rukou, neboť byly objeveny na soukromém pozemku.

Nejlépe zachovaná dinosauří fosilie na světě. Vypadá, jako by se pradávný tvor měl každou chvíli probudit

Kuriózní fosilie „zápasících dinosaurů“ spatřilo lidské oko již roku 2006 v americkém státě Montana, kde jej nalezli komerční lovci fosilií. Až letošního roku se pak díky zásahu soudu extrémně vzácný objev poprvé dostal do rukou odborníků, kteří konečně mohou provést potřebné studie, které rozlousknou mnohé nezodpovězené otázky okolo života a smrti dvou gigantů. V budoucnu se pak možná představí i široké veřejnosti.

Jan Králík

Komentáře