Přes 110 miliónů let starý zkamenělý nodosaurus se působením času nerozplynul, ale naopak zpevnil do neuvěřitelné podoby, která nám dává na vlastní oči poznat, jaký respekt tento obrněný tvor musel vyvolávat.

Shawn Funk dvanáct let pracoval jako horník v kanadské Albertě, kde se rozráží nejstarší a nejzáhadnější vrstvy naší zeměkoule. Petrifikované rostliny pro něj nebyly až tak raritním zjevem, nikdy se však nestřetnul se zkamenělým tvorem. Ono první střetnutí bylo opravdu pompézní – roku 2011 narazil na téměř kompletně zachovaného dinosaura.

FOTO: Dinosauří fosilie vypadá jako živá

Dinosauří fosilie vypadá jako živá - nodosaur-fossil-canadian-mine-faceDinosauří fosilie vypadá jako živá - nodosaur-spikesDinosauří fosilie vypadá jako živá - dine-1Dinosauří fosilie vypadá jako živá - dino-fossil-photoDinosauří fosilie vypadá jako živá - nodosaur-fossil-burial-sea.adapt.1900.1
Další fotky
Dinosauří fosilie vypadá jako živá - Dino-Fossil-color-intactDinosauří fosilie vypadá jako živá - 67307648_940847516261297_7734292292685034616_nDinosauří fosilie vypadá jako živá - Armoured Creature Nodosaur  (1)

Prazvláštní vzor na masivních kusech roztříštěného kamene dal dohromady skoro celého dinosaura. Jednalo se o příslušníka nově objevené čeledi Nodosauridae patřící ke známým „obrněným dinosaurům“, kteří sice svými výrůstky, bodci a kostěným pancířem naháněli hrůzu, ale živili se výhradně rostlinami. Dinosaurus měřil na délku asi 5,4 metru a vážil okolo 1400 kilogramů.

Kromě dokonalé schránky se dochovaly i kosti a vnitřnosti nodosaura s obsahem žaludku. Paleontologové objevili zbytky pigmentu a předpokládají tak, že nodosaurus byl zbarven do načervenalého odstínu.

Mumie ledového muže odhalila další tajemství. Proč měl Ötzi žaludek plný tuku?

Nodosauří fosilie vypadá spíš jako kamenná socha vymodelovaná rukou umělce – jeho hlava se lehce natáčí, jakoby právě něco zvětřila. Dinosauří mršina se zřejmě dostala z řeky do moře, klesla na dno a za miliony let během procesu fosilizace původní hmotu nahradily minerály. Podobně dokonale zachovaný exemplář, který téměř budí dojem živého tvora, se v historii nenašel.

Tomáš Ospalý

Komentáře