Stále víc psychologických průzkumů nám předhazuje nemilosrdná procenta, která se bohužel týkají naprosté většiny populace. Ztrácíme chuť na sex. Nepotřebujeme ho již tolik jako dřív a spousta párů ho stále častěji bere jako praktickou možnost se rozmnožit než jako intenzivní prožitek, slast či vzrušení. Co za tím je?

Náš zájem o sex klesá dlouhodobě. Už před 70 let slavný sexuolog Alfred Kinsey dospěl k jednoznačnému a vlastně šokujícímu závěru: celých 19 % z nás nemá sex se svým partnerem vůbec. Zkrátka a dobře spolu žijí bez sexu, dohromady a přece jen bez druhého. Institut nesoucí jeho jméno v průzkumech pokračuje dodnes a před dvěma lety zjistil další překvapivý údaj – že pouze 7 % (samozřejmě z těch 81 %, které spolu vůbec mají sex) sezdaných párů spolu má sex 4x týdně.  Smutně nízké číslo. Společnost Relate zase udělala bleskový průzkum, na jehož základě zjistila, že 51 % dotázaných nemělo v uplynulém týdnu sex vůbec.

Co za to může? Příčiny jsou samozřejmě různorodé, ale pod jeden společný jmenovatel je přece jen můžeme podřadit. Nazvěme ho civilizační. Jak se nejčastěji projevuje ve skutečnosti?

Příliš pracujeme

Spousta z nás v zaměstnání netráví osm, devět hodin, což je už je vzhledem k produktivitě naší práce samo o sobě dost, ale mnohem víc. Zvlášť ve větších městech není výjimkou, že jsme v práci běžně i dvanáct hodin. Pak člověk přijde domů a chuť na sex se rovná nule. Jedinou ihned zrealizovanou vidinou je sprcha a postel. A tak to chodí pět dní v týdnu a celý víkend vyvrcholí víkend naplněným spánkem nebo apatickým nicneděláním.

Jsme závislí na Facebooku

Kolik času z posledních večerů jste strávili projížděním Facebooku nebo Instagramu? Také vás při této myšlence přepadla úzkost? Na sociálních sítích a internetu trávíme v poměru doby, kdy jsme přes den vzhůru, naprosto nesmyslné množství času. Zkuste si například představit, že byste si místo toho četli a věnovali pozornost partnerovi, sdíleli byste věci, měli sex, byli vášniví. Nebylo by to hezké? Bylo. Jen to dokázat a zidealizovaným životům svým i těch druhých prezentovaných na sociálních sítích odolat.

Raději koukáme na porno

To přímo souvisí s výše uvedeným. Jsme unavení, a tak raději sledujeme sex druhých. Za pár minut si uděláme dobře, a to nám (bohužel) stačí. Jako by nám byl skutečný prožitek a fyzický výkon na obtíž. Celkově jsme línější.

Jsme víc single

Protože to je pohodlnější. Na stálého partnera nemáme náladu ani čas. Ten volný čas, kterého se nám navíc, díky tomu, že společnost od nás neustále očekává nadlidské výkony a převratné nápady, stále nedostává, raději věnujeme sami sobě. Sobecké to vlastně ani není, nikdo se nám divit nemůže, že jsme v těch krátkých chvílích volna raději sami se sebou.

Co s tím? Řešení existuje, jen je bohužel pro většinu z nás neakceptovatelné. Musíte si stanovit mantinely, díky nimž získáte víc volného času a které nebudete přelézat. Stojí to na začátku hodně sil a profesního odříkání, možná i o něco menší výplatu, ale radíme vám dobře. Budete mít víc času sami pro sebe, víc pro navazování smysluplných a dlouhodobých vztahů a v neposlední řadě mnohem větší chuť na sex.  A to se vyplatí. Když už nic jiného, sex výrazně snižuje riziko infarktu, to je odborně prokázáno. Dostanete i bonus – díky pravidelnému sexu budete v dlouhodobém časovém horizontu šťastnější.

Jestliže si nevíte rady, jak to udělat, abyste se úplně neodpojili od dosavadního života, nestyďte se a vyhledejte odbornou pomoc – psycholog nebo sexuolog se rád stane vaším průvodcem.

Martin Hradecký

A zde se dozvíte, co vypovídá poloha ve spánku o vašem vztahu.

Komentáře