Co se vám líbí na ženách? Až se o tom budete bavit s přáteli, každého napadne něco jiného. Zatímco jeden se bude hlásit k dolňákům, druhý k horňákům. Ve skutečnosti by se měla naše pozornost upínat jinam, protože zuby jsou to, co nám dokáže na první pohled říct, jak na tom která žena je – jestli je zdravá nebo jak moc o sebe dokáže pečovat.

Ať už vědomě či podvědomě ženy svým zubům věnují více času a investují do nich i více peněz než muži. Vyplývá to z velkého průzkumu české společnosti Herbadent, který se zabýval dentální hygienou, pohledem Čechů na zubaře a dalšími tématy souvisejícími s péčí o chrup.

Ženy vnímají zdravé zuby jako módní doplněk. „Péče o chrup je spíš než otázka gendreová, otázka individuální. Rozhodně ale platí, že ve většině případů je ten, kdo motivuje svůj protějšek partnerka,“ vysvětluje prezidentka Asociace dentálních hygienistek ČR Lenka Velebilová.

Ženy všeobecně více vnímají zuby jako důležitou součást svého vzhledu, více si jich všímají u druhých a jsou ochotny pro jejich krásu více udělat. Neváhají si připlatit za speciální pastu nebo elektrický kartáček, častěji používají zubní nit nebo mezizubní kartáček a bezmála čtvrtina uvažuje o rovnátkách, aby vypadaly lépe. Chtějí se líbit a záleží jim na tom. Vzhled a stav svého chrupu vnímají podobně jako módu.

Platí to ale také obráceně, protože kriticky se dívají i na muže. Zanedbané zuby na ně dělají špatný dojem stejně jako špinavé boty nebo zamaštěné kalhoty. Cesta k ženské pozornosti proto nevede přes žluté jedničky a nepříjemný zápach z úst. Průzkum české firmy Herbadent ukázal, že jako velmi nebo spíše důležité považuje vzhled zubů víc než polovina českých žen.

Zajímavé je i zjištění, jak se umí vypořádat se strachem ze zubařů. Zatímco muži častěji přiznávají lehkou nervozitu, ženy před usednutím do zubařského křesla špatně spí. Celá pětina den před návštěvou zubaře nemůže usnout. A jsou to opět spíš ženy, kdo se zubařů bojí tak, že z nich mají nevolnost nebo dokonce zvracejí.

Vrtačka jako noční můra

Mluvíme-li o nepříjemných pocitech, nejvíc Čechů má vítr ze zubní vrtačky – její zvuk nesnáší víc jak polovina z nás. Není se čemu divit, protože nějaké trauma spojené se zákrokem v ústní dutině si z dětství odneslo čtyřicet procent účastníků průzkumu. Na otázku, co by pomohlo zahnat strach, respondenti nejčastěji uváděli, že milý a trpělivý přístup zubaře nebo sestry, vědomí, že je nečeká bolestivý zákrok, že si s nimi zubař povídá nebo moderně zařízená ordinace.

Zhruba třetina Čechů zapomene na mrazivé pocity díky vůni v čekárně nebo příjemné hudbě. Zní to hezky, ale co je to proti vědomí, že váš zubař nešetří anestetiky? Podle průzkumu pacienti mladších dentistů svým lékařům více důvěřují co do schopnosti provést bezbolestný zákrok než pacienti, kteří chodí ke starším zubařům.

Nejlevnější a nejúčinnější prostředek, jak se vyhnout následné péči zubařů je prevence. „Čistý zub se nekazí a bez zubního plaku zůstanou zdravé i dásně. Moderní péče o zuby by proto měla zahrnovat i správné používání správných nástrojů. Mezi ty patří nejen klasický zubní kartáček, ale také mechanické či elektrické mezizubní kartáčky, speciální zubní pasty, ústní vody či gely a roztoky proti zánětu dásní, jsou-li potřeba. Zanedbaná péče o chrup může stát tisíce až statisíce korun,“ říká majitel české společnosti Herbadent Pavel Smažík.

Komentáře