Prosinec a leden patří k finančně nejnáročnějšímu období v roce. Právě v tomto čase stoupá zájem o nebankovní půjčky před výplatou na vánoční nákupy, ať už se jedná o dárky, stromek a dekorace či o potraviny. Pro snazší a bezpečnější rozhodování se vám může hodit ochutnávka průzkumu nebankovních půjček do výplaty.

Autoři průzkumu se snažili zjistit, který úvěr vychází nejlevněji, u které společnosti máte nejvyšší šanci jej získat, který poskytovatel je nejrychlejší, který nejlépe komunikuje i to, kde vás nenapálí se složitou smlouvou. Toto je pouze část otázek, na se velký průzkum nebankovních půjček 2022 soustředil.

Průzkum dostupnosti rychlých půjček 2022

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty od nebankovní společnosti? Jen podle ceny (RPSN) to bohužel nejde. Úvěry jsou komplexní službou, která se skládá ze spousty drobných kroků, a teprve celkový soulad vytváří skutečný výsledek. Cílem nebylo jen povrchní porovnání cen. Nezávislý finanční magazín Lundea se zaměřil na dostupnost a celkový průběh úvěru.

Index rychlých půjček vychází z podmínek nebankovních společností platných pro konec roku 2022. Do porovnání byli zahrnuty pouze půjčky do výplaty, které představují samostatnou kategorií, a tudíž je nelze plnohodnotně srovnávat s klasickými spotřebitelskými půjčkami.

Průzkum prověřil celý proces od žádosti o půjčky až po převzetí peněz

Srovnání bylo modelováno na celém průběhu služby, jak ji vybrané nebankovní společnosti poskytují. Lundea vybrala 21 nejserióznějších nebankovních společností nabízející půjčky do 30 dní a při jejich hodnocení postupovali krok za krokem. Pro snazší porovnání šlo vždy o půjčky 5 000 Kč, 8 000 Kč a 15 000 Kč.

Navíc byla hodnocena možnost včasného odkladu splátky, tedy když se dlužník ozve ještě před datem splatnosti, že potřebuje se splátkou posečkat a odložit ji. Cíleně byla vynechána situace prodlení se splátkami, na kterou se již soustředí průzkumy pořádané organizací Člověk v tísni.

Podle čeho byli jednotlivé půjčky hodnoceny?

Hodnoceno bylo celkem 5 kategorií, přičemž každá měla 20% váhu na celém výsledku. V kategoriích byly definovány a do tabulky zaznamenány jednotlivé vlastnosti půjček. Nakonec bylo vypočteno skóre každé z úvěrovek. Vítěz průzkumu získal index 100 % a ostatní takové procento, jak si vedli v porovnání s vítězem.

Nejlepší poskytovatel tedy dosáhl na index 100%. Ten nejhorší pouze na 55 %. Půjčky před výplatou byly zkoumány v následujících parametrech:

 • ceny
 • rychlosti
 • transparentnosti
 • vstřícnosti
 • schvalovatelnosti

Ochutnejte část naší průzkumné nabídky

Tady je malá ochutnávka zjištění, které vyplynuly z průzkumy. Ze sledovaných 21 nebankovních společností:

 • 67 % půjčuje se zápisem v NRKI
 • 52 % půjčuje ve zkušební lhůtě
 • 48 % půjčuje cizincům
 • 43 % má online chat
 • 43 % společností nabízí půjčku zdarma (počítají, že se klienti vrátí znovu)
 • 14 % pracuje a vyplácí o víkendu
 • 24 % umožňuje navýšení půjčky v průběhu
 • 14 % půjčuje v hotovosti
 • 14 % půjčuje i s exekucí
 • 14 % půjčuje i s exekucí

To není vše. Kdo se stal absolutním vítězem, u koho se setkáte s nejvyšší vstřícností a u koho s nejnižší cenou, kde budete muset vyplnit nejméně údajů a na kolik vás kde přijde odklad splátky, najdete v Indexu rychlých půjček 2022.

Než se rozhodnete si o půjčku zažádat

Vítězi sice získal 100% hodnocení. To neznamená, že byste se i u dobře hodnocených poskytovatelů nemohli dostat do problémů se splácením.

Půjčka s rychlou návratností je a bude riziková vždycky. Nikdy si neberte půjčku, nejste-li si jistí, že ji v dalším měsíci budete schopni splatit.  S výběrem vám pomůže právě tento průzkum poskytovatelů rychlých půjček.

Jakmile jen trochu váháte se splácením, pohybujete se na tenkém ledě. Soustřeďte se na možnost odložení splátek a na výši poplatku za tuto službu. V průzkumu najdete i tyto informace, konkrétně v kategorii „Vstřícnost“.

Střízlivě a beze spěchu si promyslete, zda je reálné, že splatíte svůj závazek, navýšený o cenu půjčky a navíc ještě o poplatek za odklad.

Foto: Shutterstock

Komentáře