Naprosto šokující a pro mnohé nepochopitelné. Největší metropole ve Spojených arabských emirátech se postupně mění v odložiště luxusních automobilů. Zjistili jsme pro vás, co za tím vším stojí.

Tisíce lidí z různých koutů světa se přestěhovalo do Dubaje kolem roku 2000 s příslibem absurdně vysoko placených pozic. Ropný průmysl a ráj budovaný v poušti rostly v období mezi rokem 2000-2007 průměrně o 6,6 procenta ročně. Ekonomika vzkvétala a vše se vyvíjelo nad očekávání dobře. To mělo také za následek vysokou koncentraci bohatých expatů, kteří si brali obrovské úvěry, díky kterým si mohli dovolit pořídit nemovitosti a luxusní automobily. Jenže nic netrvá věčně a ani Spojené arabské emiráty se nevyhnuly velké krizi.  Když v roce 2009 havarovala ekonomika, mnoho těchto bohatých cizinců se najednou ocitlo v dluzích a zbankrotovalo.

 

FOTO: Luxusní vozy pod vrstvou prachu

Luxusní vozy pod vrstvou prachu - Luxusní vozy pod vrstvou prachu - Luxusní vozy pod vrstvou prachu - Luxusní vozy pod vrstvou prachu - Luxusní vozy pod vrstvou prachu -
Další fotky
Luxusní vozy pod vrstvou prachu - Luxusní vozy pod vrstvou prachu - Luxusní vozy pod vrstvou prachu -

 

Nedávné zprávy přišly s tvrzením, že za shromažďováním opuštěných vozů je strach jejich majitelů z odnětí svobody za dlužné peníze. Proto raději opouštějí rychle zemi. Podle zákona šaría, který je dodržován na celém Středním východě, je nezaplacení dluhu trestným činem. Vzhledem k tomu, že Spojené arabské emiráty nemají žádné zákony o konkursu, neexistuje žádná ochrana pro osoby, které se dostanou do dluhů, a to i neúmyslně. Dochází také k případům, kdy cizinci nemohli opustit Emiráty poté, co se ocitli na černé listině, protože jim prostě neproběhla platba kreditní kartou.

A co se stane se samotným autem? Majitel jej odstaví před odletem ze země na parkovišti a ve většině případů i s klíči. Kolemjdoucí teoreticky může s autem kdykoliv odjet. Policie tak ročně odtahuje na 3000 opuštěných vozů.

Miroslav Romaniv

A zde se podívejte na koncept létajícího auta od Aston Martin.

Komentáře