Na rozdíl od jiných zakrnělých pozůstatků naší složité evoluce, které již rozhodně nevyužijeme (jako třeba kost kostrční – pozůstatek zakrnělého ocasu, zuby moudrosti nebo ušní svaly, které umožňovaly pohyb boltcem) je apendix, červovitý výběžek našeho slepého střeva, zřejmě dost užitečný!

Vědci z texaské Midwestern University se minulý rok vrhli na výzkum zakrnělého orgánu, tzv. rudimentu, červovitého výběžku slepého střeva apendixu. Pokoušeli se na příkladě evoluce několika set savců z posledních 11 milionů let najít momenty, kdy se apendix vyvinul, nebo zcela zmizel. Pokud by apendix skutečně k ničemu nesloužil, bylo by logické, že by ve většině případů vymizel. Ale nebylo tomu tak, příkladů vyvinutí slepého střeva bylo mnohem více než jeho zmizení. K čemu tedy zřejmě tenhle malý červík slouží?

FOTO: Rudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů

Rudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů - gray906Rudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů - gray100Rudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů - cyst_-_wisdom_toothRudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů - gaensehautRudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů - whale_skeleton
Další fotky
Rudimenty – pozůstatky nepotřebných částí těl živých tvorů - blindmaus-drawing

Nejvíce přijímaná teorie tvrdí, že apendix podporuje imunitní systém. Texaská studie z minulého roku toto tvrzení podporuje. Tam, kde vědci našli apendix, našli také lymfatickou tkáň, která funguje jako esenciální součást imunitního systému a podporuje růst zdravých střevních bakterií. Další studie na toto téma ukázaly, že lidé, kterým apendix chybí, častěji trpí na bakteriální infekce.

Uspokojováním žen si pánové jen dokazují své mužství, uvádí nová studie. Dělají to víc než kdy předtím

Tenhle mysteriózní orgán může samozřejmě nadělat i velkou škodu. Apendicitida – zánět apendixu ohrožuje člověka na životě. Pokud vás tedy zastihne bolest na pravé (nebo i levé, existují i lidé ze stranově převrácenými orgány) straně, neváhejte si zavolat pomoc. Slepé střevo i s apendixem vám sice navždy zmizí z těla, ale i tak většina lidí prožije dlouhý a zdravý život, protože ostatní části imunitního systému jeho práci nahradí.

Tomáš Ospalý

Komentáře