Oxfordky, derby, chelsea boots, boat shoes, loafers… Zdá se, že orientace v typech bot může být někdy pěkně komplikovaná. Ale není tomu tak. Existuje pouze několik typů bot, které dělíme podle formálnosti. Pokud se je naučíme rozlišovat, nikdy nešlápneme vedle.

Jaké typy bot rozlišujeme?

Natočili jsme pro vás video, které jednoduchou a rychlou formou vysvětlí, jaké máme typy bot a jak je nosit. Inspirujte se.

Formální obuv: Oxfordky nebo derby?

Boty na formální přiležitost jsou boty s tkaničkou. Patří sem oxford a derby. Tím nejvíce formálním typem jsou oxfordky a nosí se k oblekům. Poznáte je tak, že jsou uzavřené, tkanička se váže vodorovně a jazyk je našitý zespodu.

Oxfordky jsou nejformálnějším typem obuvi. Nosí se k oblekům a černé jedině k černému obleku. Hodí se na slavnostní události a po 18. hodině.

Druhou formální obuví je typ boty derby. Ta má otevřené šněrování, tkanička se váže vodorovně anebo křížem. Ačkoli se jedná o formální obuv, derby se nosí přes den a není vhodná na slavnostní příležitosti.

Derby jsou formální boty, které se nosí přes den.

Boty bez tkaniček – boty na hraně formálnosti

Do této kategorie řadíme chelsea boots, neboli pérka, monk shoes a loafers. Chelsea boots mají z obou stran gumové péro a jsou vhodné k dennímu nošení. Monk shoes jsou boty s přezkou a mohou vzbudit více pozornosti. Loafers jsou kožené nazouvací mokasíny, které se nosí v létě a bez ponožek.

Pérka

Chelsea boots mají z obou stran gumové péro. Nosí se v chladnějším období nebo v zimě.

Monk shoes

S monk shoes se sponou vzbudíte zaručeně pozornost.

Loafers

Tyto kožené mokasíny se nosí v létě a můžete si je vzít do práce.

Volnočasová obuv

Do této kategorie patří semišové mokasíny, kterým se říká driving shoes, a jachtařské boat shoes. Oba typy bot nosíme v létě a na bosou nohu. Posledním „klasickým“ volnočasovým kouskem jsou kotníkové chukka boots, které můžete obout na podzim.

Semišové mokasíny

Pohodlné semišové mokasíny. Nosí se v létě a na bosou nohu.

Boat shoes

Boat shoes vypadají, jako byste si je vzali na jachtu. Jsou kožené, pohodlné, nosí se v létě a bez ponožek. Netlačí.

Kotníkové kožené boty, které si můžete vzít na podzim.

Boty z videa jsou značky Loake a můžete je zakoupit v Le Premier

Co je to rámová bota?

Komentáře