Trojice zcela unikátních futuristických automobilů značky Alfa Romeo elegantního designu, který zůstává i po téměř sedmdesáti letech zcela nadčasovým, se bude dražit na aukci slavné firmy Sotheby’s.

Průkopnické koncepční vozy Alfa Romeo B.A.T. vznikly ve spolupráci mezi automobilkou Alfa Romeo, legendárním italským automobilovým designérem Francem Scaglionem a karosářskou dílnou Carrozzeria Bertone v polovině 50. let minulého století.

FOTO: Legendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce

Legendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce - afaLegendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce - Alfa-Romeo-Bertone-0cLegendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce - asfLegendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce - dsdsLegendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce - afasfqe
Další fotky
Legendární Alfa Romeo B.A.T. 5, 7, a 9 jdou do aukce - sothebys-com.brightspotcdn.com

Tři neobvyklé automobily pojmenované B.A.T. 5, 7, a 9 se představily veřejnosti v Turíně v letech 1953, 1954 a 1955 – tenkrát se však nikdy „nesetkaly“ v jedné místnosti, k společnému vystavení všech vozů došlo až roku 1989. To se znovu stane až 28. října letošního roku na dražbě nejstarší a největší mezinárodní aukční firmy světa Sothesby’s v New Yorku.

Futuristický design vozů B.A.T. mnozí považují za nejúchvatnější v automobilové historii. Aerodynamický tvar karoserie a novátorská konstrukce umožnila nejvyspělejšímu z modelů dosáhnout rychlosti až 201 km/h a hodnoty součinitele odporu vzduchu 0,19.

Nesuď auto podle obalu! Tyhle „vraky“ si uchovaly svoji patinovou krásu, uvnitř jsou ale nejmodernějšími stroji

Sothesby’s odhaduje, že se cena za trojici legendárních vozidel vyšplhá až na 20 milionu amerických dolarů – tedy cca 462 milionu korun českých. Enormní částka však ani zdaleka není rekordem aukční firmy. Sothesby’s v roce 2018 prodala 1962 Ferrari 250 GTO za více jak 48 milionu dolarů – dražba se tak zapsala do historie a Ferrari se stalo nejdražším autem, kdy prodaným na aukci.

Jan Králík

Komentáře