Na rozměrném plátně pracovala žijící legenda Theodor Pištěk celých pětadvacet let. Ke konci listopadu se malířské dílo proslulého držitele Oscara objeví na dražbě Galerie KODL s vyvolávací cenou 15 milionů korun.

Legendární umělec Theodor Pištěk, který nedávno oslavil 88. narozeniny, se do povědomí široké veřejnosti vryl především jako kostýmní výtvarník, jež pomohl na svět tak významným filmům jako je Vláčilova Markéta Lazarová nebo Formanův Amadeus, za něhož Pištěk později získal Oscara. Dle výtvarníkových vlastních slov je však jeho největší životní vášní malba.

FOTO: „Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce

„Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce - Theodor Pištěk Adieu, Guy Moll„Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce - Guy_Moll_at_the_1934_Grand_Prix_automobile_de_Montreux_(cropped)„Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce - unnamed (1)„Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce - Scuderia-Ferrari-Alfa-Romeo-Tipo-B-P3-18-1600×1067„Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce - RAB45506b_theo
Další fotky
„Adieu, Guy Moll“ patří k Pištěkovým nejintimnějším dílům. Letos jde do aukce - unnamed

Právě v díle s názvem „Adieu, Guy Moll“, které se 29. listopadu letošního roku objeví na aukci Galerie KODL pořádané v paláci Žofín a on-line na portálu arts­bay.cz, Pištěk zkombinoval své dvě velké lásky – malířství a automobilové závody, kterých se kdysi sám aktivně účastnil.

Obraz o rozměrech 115 x 150 cm, jemuž sám Pištěk přisuzuje výjimečnou osobní pozici, se řadí do kategorie pro autora tolik typických a bravurně zvládnutých fotorealistických děl. Idea pro vznik díla se zrodila již v 80. letech, práci započal roku 1992 a s přestávkami ji dokončil až o celých 25 let později.

Martin Kodl majitel galerie s Pištěkovým obrazem.

Hold v něm vzdává francouzskému automobilovému závodníku, narozenému v Alžírsku roku 1910 – Guyi Mollovi. Profesionální kariéra mladého pilota trvala pouhé dva roky a skončila jeho tragickou smrtí roku 1934, kdy Mollova Alfa Romeo P3 dostala smyk a vylétla z mokré závodní trati během závodu Coppa Acerbo v italské Pescaře.

Příběh z nejtvrdšího závodu planety. Rally Dakar z vás vymáčkne vše, říká závodník Bernhard ten Brinke

Guy Moll podlehl zraněním nehody ve svých 24 letech. Enzo Ferrari se o mladém talentu později vyjádřil jako o jednom z nejlepších, které kdy potkal a kdyby nebylo jeho předčasné smrti, mohl se prý stát „nejlepším závodníkem všech dob“.

Brilantně malířsky provedený „Adieu, Guy Moll“ s dominantním motivem rudého závodního automobilu Alfa Romeo a odkazy v podobě na plátno zdánlivě přilepených vzkazů a fotografií s mávajícím Guyem Mollem v popředí bezpochyby patří k Pištěkovým nejvýznačnějším a nejintimnějším pracím, se kterým se autor loučí jen s těžkým srdcem.

Jan Králík

Komentáře