Láska Steve McQueena k rychlým automobilům a motocyklům je legendární. Pro McQueena bylo vše, co se pohybovalo na dvou i čtyřech kolech, velkou vášní a dodnes se spekuluje, že dokonce větší vášní než herectví.  Tato záliba nakonec vyústila v natočení největšího, nejdokonalejšího a nepravdivějšího filmu z prostředí automobilových závodů, slavného Le Mans.

Jeden z jeho nejoblíbenějších vozů byl Jaguar XKSS, který miloval natolik, že poté, co ho v roce 1969 prodal, si jej znovu koupil v roce 1977 a užíval ho až do své předčasné smrti o pár let později.

Automobilka stihla vyrobit pouze 16 exemplářů a právě jeden z nich si pořídil i herec. Všechny poháněl tentýž 3,4litrový šestiválec se čtyřstupňovou převodovku jako originální D-Type. Jaguar XKSS byla cestovní verze úspěšného závodního modelu D-type. Od typu D se odlišoval druhými dveřmi na straně spolujezdce, předním sklem v celé šíři vozu a druhým sedadlem. Nutné bylo odstranit ,,ploutev“ za sedadlem spolujezdce a také přepážku mezi řidičem a spolujezdcem. Další nutnou úpravou bylo přidání alespoň jednoduché plátěné skládací střechy a symbolické chromované přední a zadní nárazníky.

4-Jag_XKSS_Original_Image_230316_03_LowRes

Kvůli požáru montážní haly v Coventry v únoru 1957 bylo vyrobeno pouhých 16 automobilů, které dnes patří mezi největší sběratelské kousky mezi britskými vozy na světě.

Nyní, o 59 let později značka Jaguar postaví devět „ztracených“ sportovních vozů XKSS pro vybranou skupinu sběratelů a zákazníků. Každý z vozů bude ručně vyroben v novém experimentálním centru ve Warwicku. Cena se bude pohybovat kolem jednoho milionu liber, tedy něco přes 34 milionů korun. První dodávky nových vozů Jaguar XKSS dorazí k zákazníkům na začátku roku 2017.

Jedena z nejoblíbenějších historek, kterou zažil v Jaguaru XKSS McQueen, se stala roku 1962. Steve jel na výlet se svou ženou Neile, která byla v šestém měsíci těhotenství. Herec překročil povolenou rychlost a stavěla ho dálniční policie. McQueen dobře věděl, že je jen malý kousek od ztráty řidičského průkazu, proto ho  nenapadlo nic lepšího, než tvrdit policistovi, že spěchá se svojí těhotnou ženou do nemocnice.

Policista měl podle McQueenova vyprávění skočit zpátky do auta a doprovodit mladý pár do nemocnice. Poté, co strážce zákona odjel, řekla Neile sestrám v nemocnici, že se jednalo o planý poplach.

McQueen později o incidentu prohlásil: „Neile byla hodně naštvaná. Nemluvila se mnou po zbytek dne. Ale proboha, vždyť to fungovalo. Nedostal jsem pokutu a uchránil jsem si řidičák!“

Herecké legendy, které mají styl: Steve McQueen

Komentáře