Po minulém víkendu mužům skončila další práce, kterou mohou vykonávat. Nemohou už zjevně dělat rozhodčí v ženských sportech.

Serena Williamsová na víkendovém finále US Open předvedla klasický výjev, kterého jsme na tenisových dvorcích svědky celkem často. Pohádala se s rozhodčím poté, co byla přistižena při porušení pravidel – dohadovala se během hry se svým koučem, což je na turnajích zakázáno. Carlos Ramos ji nejprve napomenul a pak jí vzal game. Nakonec Williamsová odešla poražená. Aby vzápětí ze svého porušení pravidel udělala – sexismus. Protože to dnes uděláte z jakéhokoli kontaktu s mužem. Dnes už jen mluvit o ženách může být výrazem sexismu a toxické maskulinity, natož potom jim odporovat. Že šlo o dodržování pravidel? To je celkem jedno. Prostě jste sexista a hotovo. Od Williamsové to byl skvělý trik, na který většina médií okamžitě skočila. A je celkem jedno, že Williamsová sexismus objevila shodou okolností zrovna, když prohrála, a zrovna, když byla přistižena při porušení pravidel. Jednou je to sexismus a hotovo.

Jak by měl rozhodčí v takovém případě postupovat, aby nebyl nazván sexistou, je přitom dost nejasné. Měl nechat Williamsovou vyhrát? Měl nechat jejího kouče, aby tenistku dál koučoval a nechat tak Američance nefér výhodu? Měl s jejím osočením „jste zloděj“ souhlasit, slézt z umpiru a odejít domů se stydět? Nebo okamžitě rezignovat? To jsou otázky, na které nám v současnosti nikdo nedá odpověď. Protože trendem doby není hledat odpovědi, ale klást obvinění. V amerických online časopisech určených „nové generaci mužů“ se dnes můžeme běžně setkat s tím, co všechno je „toxická maskulinita“, tedy něco jako nevhodné mužské chování. A je to opravdu široká škála věcí. Každá už mé své zažité názvy. Od toho, že muži ženám nemají povýšeně vysvětlovat některé věci. Tomu se říká „mansplaining“. Po to, že nemají sedět v prostředcích hromadné dopravy s roztaženýma nohama. To je „manspreading“. Nedělám si legraci, oba tyto termíny nejenže existují, ale jsou součástí běžného diskurzu a noviny typu New York Times o nich publikují vážné články. Jak máte ženě něco vysvětlit, případně jak máte sedět v metru, když už vám příroda nadělila mezi nohy ona prokletá varlata, se v nich ale nedozvíte.

Někdy se dokonce mužům nedoporučuje ani komentovat samotné případy sexismu, protože s ním nemohou mít zkušenost. Můžete tedy sedět, nechat se obviňovat ze všech nepravostí světa a slibovat, že se polepšíte. Snad se polepší i Carlos Ramos. A nechá Williamsovou příště vyhrát. Ostatně, dokud vyhrávala, sexismus za to nemohl.

Luděk Staněk

A zde si přečtěte, proč chce David Zábranský žít v Aténách.

Komentáře