Dlouhých 36 let strávil Číňan Huang Dafa, starosta vesnice Cchao-wang-pa, budováním kanálu, který by přivedl vodu do jeho rodné vesničky v horách. Nasazoval pro to i svůj život. Příběh by mohl posloužit jako dobré zamyšlení před nadcházejícími komunálními volbami u nás.

Stará čínská legenda vypráví příběh muže, který bydlel na samotě a od nejbližší vesnice jej dělily tři hory. A tak začal kopat, aby vybudoval cestu. Lidé z vesnice se mu vysmívali, Jü Kung jim ale vždy klidně odpovídal: „Já i moji potomci můžeme kopat po celé generace, hory už ale dál nevyrostou.“ Jü Kunga za jeho nezdolnost nakonec odměnili bohové, kteří pohnuli horami a vytvořili tak vytouženou cestu do vesnice. Dodnes se v Číně pro nezdolně zarputilé bojovníky používá příhodný výraz „muž, který umí pohnout horami.“ A právě starosta vesnice Cchao-wang-pa v čínské provincii Kuej-čou si takové přízvisko právem zasloužil.

FOTO: Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami

Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - afafNeobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - kanal-air_20170531_090148Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - 42215Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - 42216Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - 42218
Další fotky
Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - 737Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - dia-menghabiskan-36-tahun-hidupnya-untuk-menggali-pegunungan2-700×366Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami - canal-chine-768×387

Cchao-wang-pa je vesnička skrytá v horách. Když zhruba před půl stoletím všechny její vodní zdroje vyschly, pro obyvatele zbyla jen jedna studna. „Měli jsme pravidlo, že nikdo si nesmí brát příliš moc. Pokud to někdo porušil, jiný neměl vodu na snídani,“ vzpomíná zástupce starosty Sü Čou.

V roce 1959 starosta Chuang Ta-fa přišel s nápadem, že by se voda dala čerpat z několik kilometrů vzdálené vesnice Jie-piao. K tomu však bylo potřeba vybudovat vodní kanál vedoucí jak jinak než přes tři hory.

Tehdy třiadvacetiletý muž pro práci přemluvil několik dalších odvážných vesničanů a společně se pustili do výstavby. Práce ve výškách byla extrémně nebezpečná, pracovníci vše dělali pomocí ručních nástrojů. Po deseti letech navíc zjistili, že celé jejich snažení přišlo vniveč. Voda přes kanál totiž neprotékala.

Ta-fa uznal, že jejich příprava nebyla dostatečná, a tak se pustil do několikaletého studia vodních systémů. A v devadesátých letech s prací začal nanovo. Výsledkem byl v roce 1995 kilometr dlouhý kanál, který již do vesnice bezpečně přenáší vodu. Kromě toho se muž postaral také o přívod elektřiny do vesnice a výstavbu silnice.

„Byl jsem pevně rozhodnutý, že do Cchao-wang-pa dostanu vodu. Od té doby tu mají lidé dostatek potravy. Plné žaludky znamenají klidnou mysl. Pokud můžeme udělat něco pro vývoj, rozhodně bychom měli. Nemůžeme čekat, až se věci přihodí samy. Mohl jsme roky života proplýtvat tím, že jsem nic neudělal,“ uzavírá Chuang Ta-fa.

Petr Starý

Komentáře