Od Michaela Jacksona přes skandální vystoupení Justina Timberlakea a Janet Jacksonové až po ženskou sílu Beyoncé. Vystoupení známé jako Super Bowl Halftime Show je nedílnou součástí finále. Bez něj by prostě nešlo.

Dvanáctiminutová show mezi poločasy začínala před 53 lety jako vystoupení univerzitních kapel se středoškolskými roztleskávačkami. Dnes je oblíbenou součástí Super Bowlu stejně jako samotná hra. Finále sleduje asi 100 milionů televizních diváků ve Spojených státech. Produkčně se jedná o jeden z nejnákladnějších koncertů roku. Umělci, kteří mají tu čest při Super Bowlu v přestávkovém bloku na zhruba 15 minut vystoupit, za to nedostanou ani dolar. Jde ale o jinak těžce dosažitelnou propagaci, takže i investice v řádu jednotek milionů dolarů se zpěvákům, zpěvačkám a kapelám pořád vyplatí.

I když se každý umělec snaží přijít s něčím novým, scénář vystoupení má vždy podobnou konstrukci. Show odstartuje epický nástup umělců. Pokračují s písní, která je jejich největší hit. Následuje pak něco z aktuální tvorby a píseň s dalším interpretem. Nesmí chybět super power motivační song. Show uzavírá track, který odkazuje na lásku, víru, mír a svornost.

Loňské vystoupení Maroon 5 bylo poněkud vlažné. Skupina zahrála svoje největší hity, které se však pro běžného posluchače slívají do jedné melodie. V tomhle případě nepomohla ani mega show a odhalený hrudník Adama Levine.

Čekalo se, že letos to bude interpretka. Zazněly jména jako Ariana Grandeová, Taylor Swiftová nebo Dua Lipaová. Nakonec se té cti dostalo zpěvačkám Jennifer Lopezové a Shakiře. Pro obě šlo o premiéru na této akci. Úvodní hymny utkání zazpívala Demi Lovatová.

Během vystoupení na Hard Rock Stadium zazněly zkrácené verze jejich největších hitů. Více jak 62 tisíc fanoušků včetně Lady Gaga, Beyoncé nebo Paula McCartneyho dostaly do varu hlavně společné songy „Let’s Get Loud“ a „Waka Waka“. Jednu písničku si JLo dokonce střihla se svou dcerou Emme.

„Nejlepší narozeninový dárek, který jsem mohla dostat, byla podpora fanoušků a můj nejúžasnější a nejpracovitější tým, stejně jako skvělí tanečníci. Zdolali jsme Kilimandžáro a přepsali historii, bez vás by to nebylo možné,“ radovala se po konci Super Bowlu Shakira na Twitteru.

Se Super Bowlem se také pojí nejdražší reklamní prostor, letos se cena za třicetisekundový spot v televizi během přímého přenosu vyšplhala na 5,6 milionu dolarů.

A to nejlepší z halftime show finále Super Bowlu rozhodně stojí za připomenutí…

1993 · Michael Jackson

Tohle vystoupení se stalo doposud nejúspěšnějším v historii Super Bowlu a nesledovanějším televizním vystoupením v americké historii. Jackson navíc posunul jeho hranici – ze „zazpívání na stadionu“ se díky němu stalo TO vystoupení o přestávce na finále Super Bowlu! Rok 1993 byl s heslem Heal the World ve znamení boje proti nemoci AIDS.

1996 · Diana Rossová

Jedna z největších hvězd 60. a 70. let předvedla na svou dobu ohromující show a na jubilejním 30. finále Super Bowlu sklidila ohlušující aplaus. Slogan Take Me Higher naplnila bezezbytku.

2001 · Chris Rock, Aerosmith, ´N Sync, Britney Spearsová, Mary J. Bligeová, Nelly

Přestože Britney Spearsová patřila svého času k ikonám světové hudební scény, samostatného vystoupení na Super Bowlu se nikdy nedočkala. Už se asi ani nedočká. A tak se alespoň mihla v závěru velkolepého vystoupení mezi The Kings of Rock and Pop.

2002 · U2

Kdo jiný by mohl vzdát poctu obětem 11. září, než politický, sociální aktivista a filantrop Bono Vox.

2004 · Janet Jacksonová, P. Diddy, Nelly, Kid Rock & Justin Timberlake

Smrt americké prudérii! Nikdo netušil, jak moc vystoupení o poločase naplní heslo Rock the Vote. Zpráva o omylem odhalené bradavce Janet Jacksonové obletěla celý svět. Tiskový mluvčí i Justin Timberlake se dušovali, že jednalo pouze o nešťastnou náhodu. Při pohledu na video je ale jasné, že se jednalo o promyšlenou součást show. JT to ostatně o několik let později i přiznal. Dodnes patří vystoupení k nejkontroverznějším v historii Super Bowlu.

2011 · The Black Eyed Peas, Usher, Slash, Dallas

Technicky a vizuálně dokonalá show na téma Tron Legacy. Od mistra will.i.ama jsme ani nic méně nečekali.

2012 · Madonna, LMFAO, Cirque du Soleil, Nicki Minajová, M.I.A., Cee Lo Green, Andy Lewis

Královna popu byla za slušňačku a v kostýmech ateliéru Givenchy se poklonila americké kultuře – módní bibli Vogue, propojování kultur, fotbalu a Bohu. Ten kdo zlobil, byla zpěvačka M.I.A, kterou Madonna přizvala do party. Slovo shit doplněné o prostředníček však televize zcenzurovat nestihla. Za vztyčený prostředníček vymáhala Národní liga amerického fotbalu NFL kompenzaci ve výšce 1,5 milionu dolarů. Vystoupení je rozhodně nejkomplexnější a nejpropracovanější show v historii Super Bowlu.

2013 · Beyoncé & Destiny’s Child

Vystoupení Beyoncé je označováno jako nejlepší v historii. Zpěvačka rozhodně předvedla neskutečně působivou a ženskou show podepřenou dokonalým zpěvem a pohybem. Přesto show mnozí vyčítají, že postrádala týmového ducha a prý ani návrat Destiny’s Child to nezachránil. Ale kouká se na to pěkně.

2014 · Bruno Mars & Red Hot Chili Peppers

V roce 2014 Bruno Mars všechny překvapil, když sedl za bicí a show odstartoval pořádným bubenickým sólovým partem. Střihl si i Runaway Baby od RHCP a vše zakončil poklonou United States Armed Forces.

2015 · Katy Peryová, Lenny Kravitz & Missy Elliottová

V roce 2015 Katy předvedla show pro ni zcela typickou – hlučnou, barevnou, plnou převleků a efektů. Kromě Lennyho a Missy Elliottové se na stage objevilo i duo zmatených žraloků, ze kterých se během pár hodin stala virální senzace. I když show byla působivá, nedá se říct, že nadchla tvrdé chlapy a fanoušky tohoto drsného sportu.

2016 · Coldplay, Beyoncé & Bruno Mars

Pod jasným kalifornským nebem předvedli britští Coldplay skutečnou oslavu sportu. Beyoncé už podruhé ovládla stage a Bruno Mars zvedl ze sedadel i ty nejlínější škarohlídy.

2017 · Lady Gaga

Show odstartovaly patriotické písně God Bless America a This Land is Your Land. Následně v osobité akrobatické show, kterou sama zpěvačka označila jako splněný sen a milník v její kariéře, zazněly písně Poker Face, Born this Way, Telephone, Just Dance, Million Reasons a Bad Romance.

Hollywood znovu a znovu používá tyto typy plakátů. Rudé šaty, pár na pláži, superhrdina na střeše a další osvědčená klišé

Komentáře