Zimní oblečení je zvláštní věc. Kromě toho, že se většinou nosí v zimě (neberme to však jako dogma), bývá oproti nezimnímu oblečení objemnější, těžší a též vyrobené ze specifických materiálů. Z toho plyne důležitý praktický důsledek: zimní oblečení vyžaduje zvláštní údržbu. Abyste nedopadli jako němečtí vojáci, které ruská zima vždycky zastihne tak nějak nepřipravené, máme pro vás pár tipů, jak se o zimní šatník správně starat.

Vražda na molu není zločinem

Konečné řešení problému molů je významným úkolem v každém ročním období. V zimě však o to silněji, že materiály typické pro zimní oblečení, jako jsou vlna, kašmír či bavlna, molům chutnají. Jak se nesympatických motýlků zbavit?

Za prvé, ukliďte si bordel ve skříni. Celou ji vyprázdněte, vytřete, vyluxujte a vyčistěte. Zaměřte se zejména na pot a skvrny od jídla, na ty moly jdou jak železné piliny na magnet. Každý prostředek exterminace je dobrý. Choulostivé oblečení například dejte na noc do mrazáku. Nízká teplota zahubí všechny vývojová stadia mola. Kabáty, saka a obleky ukládejte do ochranných protiprachových vaků. A zaveďte preventivní antimolová opatření: pasti na moli, vonné sáčky či ramínka z cedrového dřeva, které z oblečení odvádí vlhkost a jeho vůni moli nenávidí.

Odpuzovač molů Raid

Ve válce s moly mezinárodní zákaz používání chemických a biologických zbraní neplatí

Ani gram peří nazmar

Péřová bunda má vypadat jako opak moderní konkubíny: měkká, objemná a nadýchaná. Kvalitní prachové peří, které se vyznačuje lehkostí a prodyšností a zároveň skvěle tepelně izoluje, by mělo být v zájmu zachování těchto vlastností co nejvíce načechrané. Jak mu po půlroce stráveném v šatníku dodat čerstvost?

Na začátku sezony bundu vyjměte ze skříně a nechejte ji viset na čerstvém vzduchu. Jestliže, například kvůli nepřátelským náletům, není možné otevírat okna a vycházet na balkon, postačí koupelna, kde bundu vystavíte působení páry z teplé vody.

Jestli jste bundu po loňské zimě nestihli vyčistit, učiňte tak nyní. Podle symbolů na štítku zjistěte, zda se můžete odvážit bundu vyprat sami, nebo zda ji musíte odvézt do čistírny. V případě domácí údržby perte bundu na nízké teploty (na 40 stupňů Celsia, ale ale raději méně) s trochou pracího přípravku. Velmi důležité je po vyprání péřovou bundu načechrat a důkladně vysušit. Dlouhotrvající vlhkost je pro prachové peří vražedná. Zde se velmi hodí sušička. Sušte opět na nízkou teplotu a do bubnu přidejte tři gumové míčky, například tenisáky (ideální jsou značky Wilson a Penn). Neuspořádaný pohyb míčků v bubnu myčky brání zcuckování peří. Jinak bundu sušte ve vodorovné poloze a pověste teprve tehdy, až je suchá, nejlépe opět na čerstvý vzduch.

Postarejte se o boty

Kožené boty jsou v zimě základ, ale žádná kůže (správně „useň“) sama o sobě není nepromokavá. Proto je třeba podpořit její přirozené izolační schopnosti impregnací. Impregnace nejen působí proti pronikání vody, ale dělá materiálu celkově dobře. V případě šité, nikoli lepené obuvi počítejte s vyšší propustností vody. Což ale rozhodně neznamená, že by vám v nich při prvním dešti či chůzi v rozbředlém sněhu ihned čvachtalo.

I v zimě je třeba dodržovat obecný režim péče o obuv: krémovat, čistit a leštit. Boty se vám odmění nejen hezkým vzhledem, ale i delší životností. Specifických problém zimy jsou bílé skvrny od soli. Odstraňte je pomocí hadru namočeného v teplé vodě s trochou octa. Směs ale pro jistotu vždy vyzkoušejte na méně viditelné části boty, kvůli vzácným, leč možným vedlejším účinkům.

Provětrejte minulost

Jistě znáte nepříjemný zápach linoucí se z dlouho uloženého a nenošeného oblečení. Nejlepší je všechno vzít, vyhodit a spálit a koupit si nové oblečení. Druhá nejlepší možnost je nechat dlouze vyvětrat, ano, opět na čerstvém vzduchu. Co ale dělat, když tuto možnost nemáte?

Nejjednodušší řešení je koupit v drogerii osvěžovač textilií, kterým oblečení postříkáte a hotovo. Jenže co když parfemace prostředku není pro vás to pravé? Zkuste si vyrobit vlastní osvěžovač látek! V rozprašovači smíchejte vodku (používáme Smirnoff, ale fungují i docela levné modely) s vodou v poměru 1:1 a směs pak aplikujte na oblečení. Pokud ani to nepomůže, zatuchlé kusy vyperte a do pračky přidejte trochu prášku na pečení (tedy jedlou sodu).

Osvěžovač textílií Lavanda, Millefiori

Osvěžovač textilií Lavanda

Svetr je bližší než kabát

Nezanedbávejte dobrého chlupatého kamaráda do zimy! Svetru byste měli dopřávat pravidelnou a kvalitní péči. Pleteniny se doporučuje prát na nízké teploty, ideálně samozřejmě v ruce za použití velejemných a šetrných pracích přípravků. Na kašmír vezměte klidně i dětský šampon.

V každém vztahu ale občas dochází k nějakým třenicím a ani těsný vztah člověka a svetru není výjimkou. Výsledkem nevyhnutelných třenic bývají nevzhledné žmolky, zejména na bocích, v podpaží svetrů, na ramenou (z popruhů batohů) či dokonce na břiše (při nošení ledvinového pásu na motorku). Žmolkovatěním se projevuje buď méně kvalitní materiál, nebo naopak materiál s velmi jemným vláknem.

Jak se žmolků zbavit? První metoda vyžaduje pouze trpělivou ruční práci. Druhá metoda spočívá v použití speciálních strojků na odžmolkování textilií. A další možností je velmi opatrně seříznout žmolky jednorázovým holítkem.

Pro začátečníky: Jak správně pečovat o boty?

Komentáře