Vaše vůně je originální a jedinečná, jako vaše otisky prstů, zážitky, DNA nebo rodné číslo. Stejně jako všem na ulici neukazujete občanku, nemusíte také všem prozrazovat svou vůni. Ta nemusí totiž být každému příjemná, a proto je dobré být na veřejnosti pachově anonymní. Stačí k tomu dobrý deodorant.

Každý člověk, stejně jako myš či jiný savec, má geneticky danou jedinečnou tělesnou vůni. Kdybychom na to měli nějakou metodu či přístroj, dokázali bychom podle této vůně člověka spolehlivě identifikovat. Navíc tato jedinečná vůně hraje roli při výběru partnera. Znáte to: někdo vám voní, někdo ne.

Vůně každého je zakódována v genetické oblasti zvané hlavní histokompatibilitní komplex (MHC). Ten má primárně na starosti rozeznávání vlastního od cizorodého, a důležitou úlohu hraje i v imunitním systému. Informace o charakteristické vůni se přenášejí tělesnými tekutinami, jako je moč a hlavně pak pot. Ten obsahuje řadu těkavých organických sloučenin, které pak ostatní (například v přeplněné tramvaji) vnímají jako vůni, nebo zápach. Mimochodem je zajímavé, že čeština nemá pro olfaktorický vjem neutrální slovo – buď pach nebo vůně. Anglický „smell“ je naproti tomu zcela neutrální. Je to jen něco, co vytváří čichový dojem.

Svou vůni (buďme optimisté) můžete ovlivnit tím, co jíte. Známým příkladem je konzumace velkého množství česneku. Badatelé na Monell Chemical Senses Centru v americké Filadelfii zkoumali, zda změna jídelníčku může nějak ovlivnit i geneticky danou vůni, a tím vlastně ovlivnit identitu. Výsledek? Nemůže. Svou pachovou identitu máte danou jednou provždy.

Ovšem dobrá zpráva je, že své pachové DNA lze na veřejnosti anonymizovat pomoci voňavého antiperspirantu. Kvalitní výrobek spolehlivě neutralizuje i nepříjemné pachy, které vytvářejí bakterie žijící na vaší pokožce. A těm se ve vlhkém a teplém prostředí daří výtečně! Ideální je nová Rexona Active Protection+ Invisible Men. Má totiž ještě jednu výhodu: nezanechává na oblečení žádné skvrny!

Jak prožít léto bez strachu z pocení se dozvíte ZDE.

Petr Bílek

Komentáře