Blondýny, brunety, zrzky? Štíhlé, nebo pěkně zaoblené? Češky, Slovenky, nebo Asiatky? Ne, nejvíc muži milují ladies, co mají lehce ospalý, přiopilý a tupý výraz. Tedy pokud pomýšlí na nezávazný vztah. Muži to uvedli ve výzkumu evoluční antropoložky Cari Goetz, která se v něm zaměřila na znaky atraktivity u krátkodobých vztahů. 

Goetz s kolegy chtěli požádat vysokoškolské studenty, aby ohodnotili atraktivitu určitého souboru žen na základě  fotografií. Nejprve však potřebovali vybrat vhodné snímky a zjistit, jaké typy žen jsou považovány za nejpřístupnější k sexuálním návrhům a nejméně odolné vůči sexuálnímu nátlaku ze strany mužů. Požádali skupinu studentů a studentek (103 mužů a 91 žen), aby jmenovali některá specifická jednání, názory, tělesné postoje a osobnostní charakteristiky, které by mohly značit zranitelnost – ta je pro muže signálem, že snáze dosáhnou toho, co chtějí. Tyto znaky mohly být duševní povahy (např. známky nízké sebeúcty, nízké inteligence nebo lehkovážnosti) nebo více kontextuální (např. únava, intoxikace, odloučení od rodiny a přátel). Třetí kategorie zahrnovala znaky fyzické slabosti, díky nimž je pro muže snazší ženu ovládnout (např. malá chodidla, malá postava). Jaké znaky studenti a studentky uvedli? Například olizování a okusování rtů, pohled přes rameno, přiléhavé oblečení, ospalá, omámená, tlustá, malá, neinteligentní, punk, vyhledávající pozornost, sahající si na prsa.

Jak se chovat po sexu, aneb pravidla postkoitální etikety

Není třeba se pohoršovat a také nelze mužům cokoliv vyčítat. Výzkumu se účastnily i ženy a to v dost vyrovnaném poměru. Kdyby se vědci ptali na tytéž znaky u mužů, kteří by měli představovat úlovek na jednu noc, asi by skupina dotázaných neuvedla sexy mozek, vysokoškolský titul a bohulibé koníčky. Ale jak vlastně vypadá muž, který rozhodně neodmítne sex na jednu noc a nechá se snadno svést?

Muži a ženy mají odlišné přístupy k sexu a rozdílné „investiční strategie“. Ženy kladou na muže, potenciální otce rodiny a dárce genů, od přírody daleko vyšší nároky. Podvědomě si muže vybírají s vidinou dlouhodobého vztahu a případného založení rodiny. Disponují jen omezeným počtem vajíček a do reprodukce investují daleko více energie, a tak větří po kvalitních genech. Muži se nemusí stresovat těhotenstvím, a navíc nejsou biologicky výrazně omezeni. Své drahocenné geny mohou rozsévat takřka donekonečna a „do všech stran“, a tak mají také odlišné nároky na ženy, které projdou jejich ložnicí.

Zdá se, že z výzkumu evoluční antropoložky Cari Goetz z University of Texas,publikovaném v knize Evolution and Human Behavior, nevyšlo nic, na co bychom sami nepřišli. Proč by muži měli vynakládat značné množství energie a pokoušet se o bdělejší, inteligentnější a oduševnělejší krasavici, když její kolegyně představuje daleko snadnější kořist a o nic hlubšího nejde? Pokud muži hledají matku svých dětí, snadná kořist je „příliš snadná“. Což jsme asi také tušili. Muži zkrátka chtějí co nejvyšší jistotu, že jim žena nebude nevěrná s jiným a oni nebudou investovat do cizího potomka. A nevěrné bývají ženy zejména v období ovulace.

Jak se TO dříve dělávalo. Historický exkurz sexualními praktikami našich předků

Sexuální strategie mužů a žen se  liší zejména v tom, jaký význam připisují věku při hledání stabilního partnera. Muži bez ohledu na svůj věk vyhledávají mladé maso, tedy ženy ve věku 18 až 22 let, které vyzařují krásu i mládí. Ženy naopak volí starší, úspěšnější a dominantnější partnery ve srovnání s těmi, které mají doma. Možná že by poslechli maminku a vzali si solventního pána, který se o ně postará, aby si občas odskočily za dravým frajerem?

A co na to muži (v Česku)? Kdybychom se jich přímo zeptali, jaké ženy se jim líbí, je jen velmi málo pravděpodobné, že by odpověděli „hloupé a ospalé“.

Petra Vomelová

Komentáře