Když se zmíní jméno Pierre Brice (†86), většina lidí si vybaví postavu ušlechtilého indiána Vinnetoua z příběhů spisovatele Karla Maye. Málokdo však ví, že se tento ikonický herec narodil jako potomek šlechtického rodu a celý život trpěl děsivým traumatem, jež zažil během 2. světové války. Dnes by oslavil 90. narozeniny.

Celým jménem Pierre-Louis baron de Bris se narodil jako potomek starého šlechtického rodu 6. února 1929 ve Francii. Bylo mu teprve 10 let, když vypukla druhá světová válka. Vzhledem k tomu, že s rodinou žil v městečku Brest ležícím na nejzápadnějším cípu Francie, zuřící válku mohl pozorovat doslova z oken svého dětského pokoje. V naší galerii se podívejte na tohoto ikonického herce, který ztvárnil milovaného Apače Vinnetoua dohromady v 11 filmech.

FOTO: Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua

Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 11.59.56Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.03Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.09Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.25Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.33
Další fotky
Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.48Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.38Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.54Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.00.18Prohlédněte si kariéru i osobní život milovaného představitele indiána Vinnetoua - Screenshot 2019-02-06 at 12.01.02

Bricův otec v té době sloužil jako důstojník u námořnictva a tehdy 15letý kluk vyrazil po jeho vzoru do akce. Na vlastní pěst během bombardování pomáhal s vyprošťováním zraněných. Později se dokonce angažoval jako poslíček v odboji. Láska k adrenalinu v dospívajícím chlapci stále rostla a v 19 letech se Pierre rozhodl utéct z domova a nechat se naverbovat do cizinecké legie. Během indočínských bojů několikrát stanul tváří v tvář smrti a sám později přiznal, že ve válce vzal přinejmenším tři lidské životy. Také se mu podařilo vyváznout z výbuchu v kamenném dole, jako zázrakem skoro bez zranění. „Jednou jsem si dokonce říkal, že za pár minut zemřu,“ prozradil herec. Děsivé vzpomínky na válku nemohl už dle svých slov nikdy dostat z hlavy a musel se s nimi naučit žít. Před odchodem do civilu se ještě stihl zapojit do bojů v Alžírsku. Po roce 1952, kdy svou službu ukončil, však neměl kam jít.

Fascinují vás napínavé příběhy z válečných bitev? Těchto 10 filmů podle skutečných událostí musíte vidět

Brice se nějakou dobu živil jako tanečník, akrobat nebo i model, tajně však snil o herectví. Štěstí mu bohužel nepřálo a i přes četné lekce u jedné ruské herečky ho přestali finančně podporovat i rodiče. Po tom, co prodal svůj psací stroj, aby měl na jídlo, se Pierre rozhodl odcestovat do Itálie a posléze do Španělska. Tam vystupoval v divadelních představeních a občas dostal i roli ve filmech nepříliš vysoké kvality.

Tou samou dobou začal producent Horst Wendtlandt na podnět svého mladého syna chystat natáčení filmu Poklad na Stříbrném jezeře od německého spisovatele Karla Maye. Ačkoliv všechny ostatní role byly obsazeny poměrně rychle, postava Vinnetoua byla stále bez jejího představitele. Náhoda tomu chtěla, aby věhlasný producent narazil na ambiciózního Pierra na filmovém festivalu v Berlíně, kterého se oba účastnili. Ačkoliv herec zpočátku projevil jen nepatrný zájem a o svém rozhodnutí účinkovat ve filmu nejdříve pochyboval, po dokončení prvního filmu ho čekal šok. Příběhy o indiánovi Vinnetouovi a jeho neodlučitelném pokrevním bratrovi Old Shatterhandovi se staly kultovními a Pierre za svou kariéru rudocha ztvárnil v 11 filmech. Především v Německu byl v té době obrovskou superstar, jeho obličej zdobil titulní stránky všech možných časopisů a magazínů.

Tvrdil, že mu je neskutečných 137 let – indián z kmene Odžibve nosil trefnou přezdívku „Vrásčité maso“

Herec však později litoval, že natáčení indiánských filmů nezanechal již po třetím pokračování z roku 1965 s podtitulem Vinnetou: Poslední výstřel, v němž slavný Apač přišel o život. Fanoušci nemohli odchod svého favorita překousnout a vynutili si i další filmy, které už nedosahovaly kvality předchozích dílů. „Je to smutné, ale myslím to vážně. Po třetím pokračování jsem toho měl nechat. Byl jsem tehdy na vrcholu a svou šanci jsem promarnil, mohl jsem zkusit hrát i jiné role,“ přiznal zkroušeně Brice po letech.

Za zmínku stojí i hercův milostný život, který byl velice pestrý. Vzhledem ke své popularitě neměl o fanynky nikdy nouzi, jako potomek šlechtického rodu však o jejich jménech taktně mlčel. Usadil se až v roce 1977, kdy se zamiloval své německé fanynky Helly Krekelové. Ta byla o celých 21 let mladší než Brice. Ačkoliv jim veřejnost předpovídala blízký rozchod, Pierre si Helly po čtyřech letech společného žití vzal a zůstali spolu až do jeho smrti. Pierrce Brice odešel do věčných lovišť 6. června 2015, kdy se světem roznesla smutná zpráva, že podlehl silnému zápalu plic, kvůli kterému byl hospitalizován.

Michal Švehla

10 zásadních filmových zjevení Jeana-Paula Belmonda

Komentáře