Gloria Ramirez neprožila poslední chvíle svého života v klidu a nebyla sama – při pokusu o její záchranu z dodnes nejasného důvodu ošetřující postupně „odpadali“ jako mouchy.

Třicetijednaletá Gloria Ramirez trpěla rakovinou děložního hrdla, onoho osudného dne 19. února 1994 ji však rodina odvezla do nemocnice se symptomy neobvyklými pro tuto zhoubnou nemoc.

Extrémně nízký tlak a rychlé bušení srdce nedovolilo Glorii v pořádku vnímat a odpovídat a dalším krokem už musela být defibrilace – snaha Glorii udržet na živu. Doktoři rozstřihli tričko a všimli si jakési olejnaté vrstvy na Gloriině těle. Zvláštní nasládle ovocný pach s dozvukem česneku se vydral z jejích úst – a už to začalo.

Sestra asistující při odběru krve s nastupující nevolností přenechala práci kolegyni a omdlela – tomu se nevyhnuli ani další účastníci záchranné akce. Další hlásili dýchací problémy, sestra, co se probudila z omdlení, nemohla hýbat rukama ani nohama. Celkem bylo postiženo 23 z 37 ošetřujících, kteří se dostali do přímého styku s Glorií Ramirez.

Personál dostal příkaz evakuovat celou pohotovost, pár doktorů se ještě snažilo zřejmou příčinu celé záhady, Glorii Ramirez, zachránit. Nepovedlo se. Zemřela na selhání ledvin a její tělo bylo umístěno do izolace.

Celkem byly provedeny tři pitvy, ale ani jedna z nich neodhalila, co bylo skutečnou příčinou této prazvláštní smrti doprovázené „toxickým představením“ na pohotovostním oddělení.

Nezávisle na sobě byly navrhovány různé teorie. Masová hysterie, spuštěná neidentifikovaným zápachem vycházejícím z Gloriina těla? To byl první závěr, kterému odmítla uvěřit většina zúčastněných.

Další návrh: Gloria možná užívala mast s obsahem DMSO (dimethylsulfoxid), která ji ulehčovala od bolesti způsobené rakovinou. Když je totiž DMSO vystaven přímému styku s kyslíkem (jako třeba v podobě kyslíkové masky), přemění se v dimethylsulfát, který může mít extrémně nepříznivé účinky, jako jsou právě křeče a delirium – symptomy, které prožívali zaměstnanci pohotovosti.

Tahle teorie by celou záhadu vysvětlila. Až na to, že rodina Glorie Ramirez tvrdí, že v žádném případě nic podobného neužívala. A tak Gloria Ramirez stále zůstává známá pod přezdívkou „Toxická lady“.

Jan Králík

A tady se dozvíte o ostrově, na kterém vás nečeká nic jiného než smrt.

Komentáře