Nevyužívaný důl ve Španělsku ukrýval ve svých temných útrobách třpytivý poklad – jednu z největších známých geod vyplněnou dokonale průhlednými krystaly. Do vnitřku přírodní rarity by se vešlo až deset lidí!

Nevyužívaný důl ve Španělsku ukrýval ve svých temných útrobách třpytivý poklad – jednu z největších známých geod vyplněnou dokonale průhlednými krystaly. Do vnitřku přírodní rarity by se vešlo až deset lidí!

Geoda – dutina v hornině s vnitřkem vyplněným různými velikostmi krystalů – se do našich pamětí nejspíš zaryla jako raritní těžítko nebo oblíbená dekorace blyštící se mezi keramikou uloženou v babiččině obývací stěně. Existují však i takové, do kterých by se bez problémů vešla celá babička i s onou obývací stěnou!

FOTO: Obří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti

Obří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - 144-2-geoda-gigante-de-pilar-de-javiaObří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - EAyZQeCX4AIH6eaObří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - 01_pulpi_gettyimages-1159186841Obří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - 1943-Geode-photobyHectorGarridoObří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - Geoda_Virtual_8
Další fotky
Obří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - aeHjF9UObří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - 960×0Obří geoda z Pulpí je přístupná veřejnosti - geode

Jednu z největších objevili roku 1999 v opuštěném stříbrném dole španělského města Pulpí v almerijské provincii. Dodneška patří k největším známým svého druhu. Dutina se rozprostírá na 10,7 m3, je 8 metrů dlouhá, 1,8 metrů široká a s průměrnou výškou 1,7 metru.

Geoda „normální“ velikosti.

Krystalová jeskyně se nachází v hloubce 50 metrů, místo černočerné temnoty na vás ale s pomocí světla zazáří až dvoumetrové, dokonale průsvitné krystaly selenitu přenádherných tvarů, které se pod povrchem rodily stovky milionů let.

Luxus i bída – podívejte se, jak vypadá život v jeskynních obydlích ve španělské Andalusii

Přírodní unikát byl minulý rok, po dvaceti letech od svého objevení, poprvé zpřístupněn veřejnosti, na rozdíl od svého podobně raritního krystalického sourozence – mexické jeskyně Naicy s obřími krystaly selenitu dosahujícími délky až 15 metrů.

Jan Králík

Komentáře