Jestli se něčí románová tvorba vyrovná skutečnému životu autora, pak to bude určitě ta Edgara Allana Poea. Nejtemnější kapitolou dramatického života Poea je ta poslední. Jeho smrt už asi navždy zůstane záhadou.

Rodák z massachusettského Bostonu přišel na svět do rodiny kočovných herců – už to je poměrně romantický začátek života jednoho z nejslavnějších (ne-li skutečně nejslavnějšího) romantických spisovatelů 19. století.

FOTO: Temný život Edgara Allena Poea

Temný život Edgara Allena Poea - Temný život Edgara Allena Poea - virginiapoeTemný život Edgara Allena Poea - jump-poe-jumboTemný život Edgara Allena Poea - snimek-obrazovky-2018-10-15-v-15-56-55Temný život Edgara Allena Poea - elmira960
Další fotky
Temný život Edgara Allena Poea - unnamed

A ani jeho další životní zážitky nepatřily k těm obyčejným. Otec rodinu o třech dětech (včetně mentálně postižené Poeovy sestry) opustil, matka zemřela ve svých čtyřiadvaceti letech na tuberkulózu. Děti vyrůstaly v sirotčinci, malý Edgar měl ale štěstí a nedlouho na to se ho ujala rodina velkoobchodníků s tabákem – Allanovi. Odtud jeho prostřední jméno Allan.

Počátky života plného alkoholu a hazardu svedly Poea, aby se kvůli finanční tíži zapsal na vojenskou akademii, ze které byl ale pro nedisciplinované chování vyloučen a následně zavrhnut celou rodinou.

Ve třicátých letech 19. století přišel první Poeův literární úspěch a za pár let i štěstí v milostném životě. Oženil se se svou třináctiletou sestřenicí Virginií, která ho opustila o jedenáct let později – zemřela ve stejném věku jako tehdy jeho matka.

Místo Poeovy smrti

Zdevastovanému Poeovi zbývaly už pouhé dva roky života. Zemřel 7. října 1849 ve věku padesáti let. Co přesně předcházelo tomuto podivnému úmrtí, se už asi nikdy nedozvíme.

Poe byl tehdy od 27. září na cestě z Richmondu domů do New Yorku. Neexistují žádné věrohodné záznamy o jeho pohybu a konání až do 3. října, kdy byl nalezen v deliriu před hospodou Ryan’s Tavern v Baltimoru.

Byl při smyslech, ale očividně silně intoxikovaný. Měl rozcuchané vlasy, špinavý obličej, oblečen byl v nepadnoucích roztrhaných a obnošených šatech. Poe po oněch pár dní, kdy byl ještě na živu, nenabyl natolik vědomí, aby mohl vysvětlit, co se stalo a proč byl nalezen v takové žalostné kondici, očividně oblečen v cizích šatech (Poe si na svém vzhledu velmi zakládal). V předvečer jeho smrti ho ještě několikrát slyšeli zvolat jméno „Reynolds“ – co to bylo za osobu, zůstalo již tehdy jen spekulací.

Henri Charriere alias Motýlek – z kriminálníka se stal slavný spisovatel. Film s jeho autobiografickým příběhem fascinuje dodnes

A příčina jeho smrti? I ta zůstala záhadou. Veškeré lékařské dokumenty byly ztraceny a tak se dnes můžeme pouze domýšlet, co zapříčinilo skon tohoto geniálního romantika. Že by (sebe)vražda?

Několik osob již pár let po jeho smrti naznačilo, že se Poe mohl stát obětí volebního podvodu, kdy byly lehce manipulovatelné osoby (jako třeba bezdomovci) zdrogovány, uneseny a nakonec sváženy na různá místa, kde několikrát volily pro jednu stranu. Faktem je, že Poe byl skutečně nalezen v den voleb a tak se po několik let skutečně počítalo s touto teorií v několika Poeových biografiích.

Jan Králík

 

Komentáře