Největší protest dějin Sovětského svazu propojil ruce dvou milionů Estonců, Litevců a Lotyšů. Emočně a vizuálně silné shromáždění si vysloužilo krutá slova ze strany hlavních sovětských orgánů.

Před 32 lety 23. srpna roku 1989 se tři pobaltské země spadající pod tehdy již pomalu drolící se Sovětský svaz – Estonsko, Lotyšsko a Litva spojily v působivém gestu.

V den 50. výročí uzavření paktu Ribbentrop-Molotov mezi nacistickým Německem a SSR, které rozhodlo o obsazení trojice pobaltských zemí Sovětským svazem, propojil nepřerušený lidský řetěz o délce 675.5 kilometrů tři hlavní města – Vilnius, Rigu a Tallinn.

FOTO: Baltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města

Baltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - aQoDz12_460sBaltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - Baltic_WayBaltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - Baltic-chainBaltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - 0_OTzSNfDZs4ak13-tBaltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - AB850169-724A-455A-A595-08E65F99383E_w1200_r1
Další fotky
Baltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - f5e228849514760c7a31a1b670eb7625Baltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - The-Baltic-Way-or-Baltic-Chain-was-a-675-km-long-human-chain-that-spanned-the-length-ofBaltský řetěz – lidský dotyk, který propojil tři města - 2025904__E1989_RIG017

Téměř dva miliony lidí rozmístěných napříč trojicí zemí, kteří v jeden moment na čtvrt hodiny spojily ruce, tak volaly po nezávislosti na Moskvě.

Mírová akce tří národů, organizovaná opozičním hnutím (které v takový počet účastníků ani zdaleka nedoufalo) a s určitou podporou orgánů veřejné moci, vešla ve známost jako “baltský řetězec” nebo “baltská cesta”.

Ústřední výbor Komunistické strany Sovětského svazu však neotálel a o tři dny později vydal ostré prohlášení, ve kterém mimo jiné zaznělo: „Osud pobaltských národů je vážně ohrožen. Lid si musí uvědomit, do jaké propasti je nacionalističtí pohlaváři vedou. Kdyby se jim snad podařilo dosáhnout jejich cílů, následky pro jejich národy by byly katastrofální. Samotné jejich přežití by bylo zpochybněno.“

Německý teenager roku 1987 ilegálně přistál na Rudém náměstí. Bizarním kouskem zamával se sovětským sebevědomím

Naštěstí však zůstalo pouze u drsných slov a sovětské úřady proti neobvyklému protestu nijak nezasáhly. O pár měsíců později se nezávislosti dočkala jako první Litva. Roku pak 1991 následovalo Lotyšsko s Estonskem.

Řetězec se zapsal jak do Guineosovy knihy rekordů tak i na seznam mezinárodního kulturního dědictví UNESCO a to sice v kategorii Paměť světa.

Jan Králík

Komentáře