Barokní poklad, častokrát označovaný za osmý div světa, byl odcizen nacisty během druhé světové války – na jejím konci se po jantarovém divu slehla zem. Polští lovci pokladů věří, že objevili tajný bunkr, který komnatu ukrývá.

Přes sedmdesát let pohřešovaná jantarová komnata, která se dostala roku 1716 do Kateřinského paláce v Rusku darem od pruského krále Fridricha Viléma, byla později označovaná jako osmý div světa.

FOTO: Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu

Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu - tumblr_inline_p7fxn6sNrS1qgga3f_500Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu - Snímek obrazovky 2019-06-16 v 17.11.15Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu - Snímek obrazovky 2019-06-16 v 17.14.20Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu - Snímek obrazovky 2019-06-16 v 17.07.16Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu - Snímek obrazovky 2019-06-16 v 17.08.08
Další fotky
Jantarová komnata se možná ukrývá v polském podzemním tunelu - WN18-Shor-fig1-239881-468px

Bohatou dekorativní místnost celou vykládanou jantarovými panely, zlatem a zrcadly se nepodařilo roku 1941 zachránit před nacisty. Ti ji během několika málo hodin pohotově rozebrali a umístili do sedmadvaceti beden, které následně odeslali do Královce, kde setrvala až do roku 1945. Od té doby je její osud neznámý.

Lovci pokladů se snaží již legendární nacistický poklad najít už několik desetiletí. Polák Bartłomiej Plebańczyk nedávno ohlásil „průlomový“ nález. Pomocí georadaru se svým týmem objevil nedaleko města Úhořevo (Wegorzewo) v severovýchodním Polsku poklop podzemního tunelu z dob druhé světové války, který jistojistě nebyl od jejího konce otevřen.

Na poklopu za ta dlouhá léta vyrostl strom a brání tak v jeho otevření. Než budou lovci moct začít kopat hlouběji, potřebují povolení od polské vlády. Doufají, že ho dostanou do konce měsíce.

Podzemní tunel se nachází v oblasti, kde sídlilo východní velitelství německé armády. Nedaleko se pak nacházelo i Hitlerovo nechvalně známé Vlčí doupě. Zkrátka oblast, kde by se mělo nacházet několik nacistických kořistí, kterou neustále prohledávají lovci pokladů.

Přízraky, lidské ostatky a nacistický poklad. Hrad Sovinec v Nízkém Jeseníku skrývá nejedno děsivé tajemství

Jestli pravou jantarovou komnatu vůbec kdy někdo spatří, zůstává záhadou a přáním mnohých. V Kateřinském paláci dnes můžete spatřit alespoň její kopii, rekonstruovanou podle dochovaných fotografií, popisů a několika málo částí ukradených (a znovu nalezených) za války.

Tomáš Ospalý

Komentáře