Těžko byste v České republice hledali pevnost s děsivější pověstí, než je hrad Sovinec nacházející se v Nízkém Jeseníku. Od tajemných zjevení, která dodnes spatřují návštěvníci hradu, přes nalezené lidské ostatky až po obrovský nacistický poklad.

Pevnost byla založena roku 1333 bratry Pavlem a Vokem ze Sovince, od té doby jí prošly prakticky celé české dějiny. Nejvýznamnější historickou kapitolou hradu pak bude jeho obsazení německými jednotkami SS, kdy na něm došlo k nejedné události, které ho zařadily mezi nejtemnější a nejděsivější místa naší republiky. Na aktuální i dobové fotografie tajemného Sovince se můžete se podívat v naší galerii.

FOTO: Z historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí

Z historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 03-Sovinec463Z historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 10-01sovinecZ historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 01-pate-nadvoriZ historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 24-rytirsky-salZ historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 15-05sovinec
Další fotky
Z historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 06-na_Sovinec_044Z historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 02-hradni-vezZ historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 04-09sovinecZ historie hradu Sovinec vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se fotografie této tajemné pevnosti a jejího okolí - 14-03sovinec

Řada návštěvníků Sovince si často stěžuje na podivný pocit, který mají, když hradem a jeho okolím procházejí. Někteří, včetně hradního kastelána, dokonce tvrdí, že na hradě viděli Bílou paní či jiné mystické zjevení. Stejně tak rozšířená je děsivá pověst o Soví princezně, která má být pohřbena někde pod skálou ve stříbrné rakvi. Její tělo však dodnes nebylo nalezeno. Co však nelezeno bylo, a to v jedné z hradních budov, byly ostatky mladé dívky a postaršího muže. Jejich těla byla zazděna do stěny pod oknem, předtím podle všeho zemřeli násilnou a velmi brutální smrtí.

Nejtemnější kapitola Sovince nastala s příchodem roku 1938, kdy byl zkonfiskován třetí říší. Ta zde zřídila pobočku vězeňského tábora s názvem OFLAG, kde věznili převážně francouzské důstojníky. Nejtragičtější moment toho období nastal, když byl na hradě popraven kapitán Vincent Gilbert. V roce 1942 byla pak většina tamních vězňů poslána do Polska, vězeňský tábor byl zrušen a Sovinec se stal baštou jednotek SS, které zde působily až do konce 2. světové války. Za tu dobu stihli na hradě shromáždit obrovské množství válečné kořisti získané během okupace Francie, později sem byly přemístěny i předměty z muzea a archivu města Wilhelmshafen. Podle zvěstí v hradním podzemí také pravidelně probíhaly všemožné tajné rituály, což by korespondovalo se zálibou v okultismu a paranormálních jevech, která byla mezi jednotkami SS známá.

Mezi místními se rychle rozkřiklo, že Němci na hradě shromaždují poklad. Když pak jednotky SS Sovinec 6. května roku 1945 opustily, obyvatelé okolních vesnic nezaháleli a začali s drancováním. Kromě tehdy nedostupných potravin si místní přišli i na nemalé množství nejrůznějšího alkoholu, nejvíce pak francouzského vína. Když posléze do přilehlých vesnic dorazila Rudá armáda, její vojáci nalezli při pročesávání domů právě tyto předměty. Tím se dozvěděli o skutečnosti, že nacisté na hradě ukrývali cennosti a okamžitě se vydali ukořistit, co z nich zbylo. 9. května 1945 pak na hradě došlo k obrovskému požáru. Plameny nebyly uhašeny celé tři dny. Shořely prakticky veškeré archivy a dokumenty, po výbuchu skladu munice se začaly řítit celé hradní stěny. I přes podezření, že v požáru měly prsty právě jednotky SS, se k žhářství hrdě přihlásila Rudá armáda. Motiv však zůstává dodnes záhadou.

Michal Švehla

Nekupte to! Hrad Riverrun z kultovní fantasy série Hra o trůny je na prodej za cenu domku v Praze

Komentáře