Spolu s letošní oslavou 75. výročí od konce druhé světové války se letmo připomínalo i výročí jiné, poněkud smutnější. Ve finálním roce války byly srovnány se zemí (nejen) německé Drážďany, jejichž znovuzrození trvalo dlouhé desítky let.

Ve dnech 13. a 15. února roku 1945 se v rámci strategického plánu bombardování Německa spojenecké síly vrhly s 769 těžkými bombardéry RAF a 527 stroji armádního letectva Spojených států na saské Drážďany.

FOTO: Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích

Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (1)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (2)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (5)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (9)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (18)
Další fotky
Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (23)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (24)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (25)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (21)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (20)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (19)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (17)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (16)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (15)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (14)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (13)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (12)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (11)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (10)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (8)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (7)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (6)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (4)Dostavba poválečných Drážďan v unikátních historických snímcích - Rebuilding-Dresden (3)

3900 tun výbušných a zápalných pum zničilo 34 km² městské zástavby a usmrtilo okolo 25 tisíců civilistů, z nichž mnozí byli uprchlíci prchající z jiných částí nacistického Německa před postupující Rudou armádou (některé odhady dříve hovořily až o 60 tisících obětí, přesné ztráty nejsou dosud známy).

Jedna z přeživších, Margaret Freyer, později vzpomíná:“…ohnivá bouře je neuvěřitelná, všude lze slyšet volání o pomoc, ale jediné, co vidíte, je inferno. Po mé levici najednou uvidím ženu. Scénu vidím dodnes a nikdy ji nezapomenu. V náruči nese malý uzlíček, je v něm její dítě. Utíká, zakopne, padá a děcko letí obloukem přímo do ohně… Přepadne mě děsný strach a od té doby si jen opakuju jedinou prostou větu – nechci uhořet.“

Město plné smrti: Na konci války spáchalo v německém Damminu během pár dnů sebevraždu na 1000 lidí kvůli Sovětům

Dodnes kontroverzní (ale zdaleka ne nejhorší) útok, který měl za cíl oslabit již tak z posledních sil dýchající nacistické Německo, srovnal se zemí 24 866 domů z 28 410 ve vnitřním městě. Trvalo roky, než se ulice ručně vyčistily od mohutných trosek. Mnoho z významných budov nebylo obnoveno, nejslavnější z památek – kostel Frauenkirche – byl zrekonstruován až 60 let po válce.

Jan Králík

Komentáře