Jméno karlínského rodáka zářící velkými písmeny v úvodních filmových titulcích působilo ve 30. a 40. letech minulého století jako magnet pro americké (především ženské) obecenstvo. Avšak v rodné zemi se na talentovaného herce téměř zapomnělo.

František Lederer, později proslavený jako Francis Lederer, se narodil v Karlíně (jež se stal součástí Velké Prahy až v letech 1922) roku 1899 do rodiny židovského obchodníka. Během zuřící první světové války absolvoval vojenskou službu a po jejím skončení začal studovat herectví.

FOTO: Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer

Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - 26510927887_96224a65c6_bOpomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - ledererOpomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - PandorasBox_1Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - norma-eberhardt-and-francis-lederer-in-the-return-of-dracula-1958Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - 440px-Margo_pg235
Další fotky
Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - return of draculaOpomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - 71z2uEni+1L._AC_SL1500_Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - 1024px-Emil-Edwin_Reinert,_Joan_Camden,_Francis_Lederer,_Vienna_1952Opomenutý český herec, který uspěl v Hollywoodu – František Lederer - Francis-Lederer

Ledererův talent ho z divadelního jeviště (hrál například Romea v oslavovaném provedení Shakespearova dramatu pod vedením proslulého divadelního režiséra Maxe Reinhardta) rychle dostal před filmovou kameru. V roce 1929 se objevil ve svém prvním hraném, avšak stále němém snímku Pandořina skříňka, do kterého byla obsazena tehdy velká hvězda Louise Brooksová.

Herecké nadání tajemného krasavce se projevilo i v mluvených filmech, které se mnohým hvězdám ze staré školy staly osudným. Roku 1932 se Lederer ocitl ve Spojených státech, kde se pro vzrůstající vliv nacismu v Evropě raději rozhodl zůstat.

Lederer v hollywoodském snímku „The Pursuit of Happiness“ z roku 1934.

Rok 1934 byl pro Lederera, který dokázal bravurně tančit i zpívat, milníkem – zahrál si po boku Ginger Rogersové ve svém prvním hollywoodském filmu Romance na Manhattanu. Ta na něj později vzpomínala, jako na velmi schopného herce, kterému se však nedostalo velké kariérní příležitosti pro rozvoj potenciálu, neboť byl neustále obsazován do typově podobných rolí evropských, většinou německy mluvících přistěhovalců.

I tak se Francis Lederer stal oblíbenou šarmantní hollywoodskou hvězdou, která zvládla bez problému ztvárnit komediální i vážné postavy. Svůj poslední film natočil roku 1959

Walter Nowotny, příbuzný Boženy Němcové, se stal jedním z nejúspěšnějších stíhacích es Luftwaffe. Zemřel v 23 letech

Lederer se třikrát oženil. Poprvé ještě v Československu za operní zpěvačku, podruhé za slavnou mexickou tanečnici a herečku Margo a nakonec strávil celých šedesát let se svou poslední manželkou Marion Eleanor Irvinovou, která zůstala po Ledererově boku i v době jeho smrti roku 2000, kdy zemřel ve kalifornském Palm Springs věku 100 let.

Jan Králík

Komentáře