Společnost Boeing Business Jets zveřejnila koncepty interiérů z připravované VIP verze jejich doposud největšího dvoumotorového letounu, Boeingu 777. Prozatím je v plánu vyrobit pouze 21 kusů. Cena jednoho se ale bude pohybovat okolo 600 milionů amerických dolarů.

Odstraněním sedadel pro stovky cestujících vzniká v Boeingu 777 prostor pro honosné salónky, parní lázeň, malý kinosál a mnoho dalších luxusních vymožeností, určených pro náročné klienty, kteří během cestování letadlem vyžadují naprostý komfort a nadstandardní vybavení. O návrh přepychových interiérů se postarala švýcarská firma Jet Aviation, jejíž koncept byl představen na konferenci v Dubaji začátkem tohoto měsíce.

FOTO: Luxusní interiéry chystaného soukromého letounu Boeing 777X

Luxusní interiéry chystaného soukromého letounu Boeing 777X - 960×0 (5)Luxusní interiéry chystaného soukromého letounu Boeing 777X - 960×0 (1)Luxusní interiéry chystaného soukromého letounu Boeing 777X - 960×0 (3)Luxusní interiéry chystaného soukromého letounu Boeing 777X - 960×0 (2)Luxusní interiéry chystaného soukromého letounu Boeing 777X - BBJ-777

Vzhledem k minimálnímu počtu pasažérů a jejich zavazadel se zvyšuje i celkový dolet Boeingu. U modelu 777-8 o 33%, u modelu 777-9 dokonce až o celých 44%. Můžete tak například bez problému letět z Londýna do Sydney bez mezipřistání. Budete si ale muset pořádně připlatit. Základní ceny obou modelů se pohybují okolo 450 milionů dolarů. A to se bavíme pouze o neupravených verzích, které nezahrnují luxusní interiéry. Ty vás přijdou na dalších 90 až 170 milionů dolarů. Vzhledem k této ceně se jedná o opravdovou exkluzivitu, která je určena především pro početné státní delegace nebo nádnárodní korporace.

Společnost BBJ od roku 1996 prodala přesně 47 upravených dopravních letadel s širokým trupem pro soukromé nebo vládní účely. Nejedná se o žádné závratné číslo, ale pro tyto případy se neuplatňuje sleva, která je obyčejně leteckých společnostem poskytována. BBJ tak stále na těchto zakázkách dělá slušný profit. A to samozřejmě i díky menším modelům, jako je veleúspěšná VIP verze Boeingu 737, kterých se prodalo více než 180 kusů. Jedná se však jen o zlomek celkové produkce společnosti, která v letošním roce doručila 810 letadel pro komerční účely. Boeing již obdržel objednávky na všech 21 připravovaných VIP verzí modelu 777 a všechny by měly být vyrobeny do konce roku 2022.

Michal Švehla

Komentáře