Výhodou naší polohy v mírném pásu je, že si užijeme všech ročních období do sytosti. V zimě je pořádná zima, v létě pořádné vedro. A na takové vedro je potřeba připravit i nohy.

Spousta lidí nosí v létě stejné boty jako na jaře či na podzim a nutně je jim vedro. Nebo naprosto rezignuje na veškerý styl a obuje žabky, Crocs nebo jejich imitaci. Naštěstí existuje zlatá střední cesta, kterou bych vám dnes rád ukázal. V létě můžete obout hned několik typů bot (celkem jich vyjmenuji 7, v dnešním článku základní 4), aniž by vám nutně bylo vedro a zároveň netrpěl váš styl. Nejedná se o hoch formální obuv, k obleku se úplně nehodí (i když loafers s pevnou podrážkou jsou k obleku vynikající), spíše taková poloformální až casual obuv.

Nezačneme od lesa, ale od moře.

Boat shoes, deck shoes, prostě boty na loď

IMG_1316-copy1

Boat shoes vznikly ve 30. letech 20. století v hlavě Paula Sperryho, kterému vadilo, že jeho stávající boty na čerstvě natřené palubě jachty strašně kloužou. Nejdřív se zaměřil na protiskluzové nátěry, ale ty většinou byly zase jako smirkový papír na holá chodidla. Rozhodl se radši vymyslet neklouzavé boty.

Inspiroval se u svého kokršpaněla Prince, kterému se tlapky se sítí spletitých prasklinek vůbec neklouzaly. Vyřezal podobný vzor do gumových podrážek a vytvořil zcela nový druh boty – boat shoes. Svůj originál nazval Sperry Top-Sider.

Nápad se ale rozšířil a vrhli se na něj i ostatní výrobci bot, takže boat shoes dnes vyrábí spousta firem. Mezi nimi i naše oblíbené Loake, jejichž model 523 nově prodáváme i u nás.

Boat shoes vyrábí i světoznámé firmy jako Ralph Lauren a Tommy Hilfiger, které jsou ale v Čechách hodně předražené. Jedny boat shoes od Ralpha Laurena jsem si nechal na minulé léto dovézt z USA a byl jsem s nimi i spokojen.

A jestli se do boat shoes nosí ponožky? Já je nenosím, ale pokud je nosit budete, také se nic nestane. Jen vám bude větší teplo.

Mokasíny nenosí jen indiáni, ale i MJ

Mokasíny u nás nemají takovou historii a stylové konotace jako třeba v USA nebo Itálii, přesto se jedná o skvělou volbu na letní horka. Existuje několik základních typů, které se pokusím popsat. Základ je ale vždy stejný: kožené nazouvací boty bez tkaniček.

Penny loafers

I když jsou nejrozšířenější v USA, penny loafers mají původ v Norsku, odkud je američtí výrobci bot ve 30. letech 20. století dovezli. Nejznámější z nich byl G. H. Bass, který je opatřil odolnou podrážkou a vykrojením kůže v přední části a vytvořil ikonický model Weejun (anglická fonetická zkomolenina slova Norwegian). Svůj název „penny loafers“ tento druh bot dostal až poté, co si do tohoto vykrojení začali vysokoškoláci na amerických kampusech vkládat penny, aby byli víc „cool“ :-).

mens-penny-loafers

michael-jackson-cropped-black-pants-and-loafers

Nosil je i skutečný King of Pop, ne ten náš česko-slovenský.

Tassel loafers

Tassel loafers jsou podobné jako penny loafers, jen mají místo vykrojené kůže dva střapečky (tassels). Jejich historie ale není tak dlouhá, vznikly až po druhé světové válce. Na Pitti Uomo jsme jich viděli spoustu, zejména Asiaté je přímo milují.

temple_1

Gucci loafer

V roce 1966 inovoval Gucci mokasíny přidáním kovové spony ve tvaru udidla. Dnes se „gucci loafer“ říká všem mokasínům s kovovou sponou, ale originál je jen jeden.

gucci1

Driving shoes – superpohodlné boty na řízení

XXM0EO00010RE0C407-F1-Tods-gommino-driving-shoe-loafer-Taupe-161

Za vynálezem driving shoes stojí Diego de la Valle, který se po vyhození z práv v roce 1975 přidal k rodinnému businessu. Aby uspěli v tvrdé konkurenci italských výrobců bot, museli vytvořit nějaký hit. Model, který by jim zajistil slávu.

V roce 1979 Diego navrhl botu stvořenou pro co nejpohodlnější řízení. Byla vytvořena z nejkvalitnější jemné kůže a místo podrážky měla 133 gumových nopků, které pokračovaly až na zadní stranu boty.

Nehodí se sice na dlouhé túry, ale na pohyb v létě rozpálenými ulicemi, jen krátké pochůzky z auta a zpátky jsou naprosto ideální.

Neprodáváme sice originál Tod’s, ale máme podobné modely Loake –Hawthorn a Herbert.

index-1.php_

index-2.php_1

Bílé tenisky bez příkras

Stačí se rozhlédnout okolo sebe a uvidíte minimálně desatery tenisky. Mít na nohou „najky“ nebo „adidy“ patřilo kdysi k tomu být „in“, ale v okamžiku, kdy tenisky Nike koupíte kdekoliv za cenu i pod 1000 Kč, samotná fajfka už styl nezaručí. Ba naopak.

V současné „přelogované“ době je větší problém sehnat tenisky bez viditelného brandingu. Čistě bílé plátěné tenisky s gumovou podrážkou jsou ideální na letní horka.

Existuje několik ikonických modelů, se kterými málokdy uděláte chybu.

Converse Chuck Taylor

Screen-Shot-2012-06-08-at-1.15.18-PM

Converse Jack Purcell

Screen-Shot-2012-06-08-at-1.15.32-PM

Conversky jsou z plátěných tenisek patrně ty nejznámější, a proto se dají bez větších problémů sehnat i v Čechách. Model Chuck Taylor vznikl již v roce 1917 původně jako basketbalová bota, Jack Purcell o trochu později, v roce 1935 jako design badmintonového šampiona stejného jména.

Superga

Dalším klasickým výrobcem je italská firma Superga, která vyrábí dostupné tenisky již od roku 1911, kdy byla v Turíně otevřena první továrna. Není tolik světově známá jako Converse, což může být pro někoho plus, pro jiného mínus. Každopádně jejich model 2750 se vyrábí již více než 100 let.

Superga 2750

f586937c-7c77-40fc-b00e-2979c8783246
Superga 1705

169b3b51ad8e4a576c590c48df6a2724

Pokud nepotřebujete boty s příběhem, ale jen co nejdostupnější tenisky, můžete zajít do některého z řetězců – C&A, H&M nebo Zary. Měl jsem jedny bílé tenisky ze Zary – podrážka je opravdu tenká a jsou to jen takové „sranda boty“. Jednu-dvě sezony asi vydrží, ale těžko počítat s tím, že budou stárnout do krásy. Na to nemají charakter.

Jaké nosíte letní boty? Máte nějaký tip, kde v Čechách sehnat kvalitní letní obuv?

Komentáře