Zatímco my nemůžeme v našich barech už ani kouřit, v legendárním klubu Studio 54 bylo dovoleno vše. Nyní, 40 let po jeho založení vydává spoluzakladatel Ian Schrager foto knihu s těmi nejlepšími momenty. Ale v tomto případě obraz nevydá za tisíc slov.

Byl rok 1977 a vrchol disco éry. V New Yorku, v budově, kde byla tradice barů a klubů již od roku 1927, se otevírá s velkou pompou Studio 54 a okamžitě se stává ikonickým místem. V té době to ale nikdo neví a hlavně neřeší. Sice bylo každý večer narváno a u vstupu bývala dlouhá fronta, ale nikdo sem nechodil kvůli známým tvářím. Klub byl plný kvůli jedinečné atmosféře a vědomí, že každá noc bude jedinečná.

Historky z nocí v klubu jsou nekonečné a jsou to nejryzejší, co můžete o sedmdesátkách slyšet. Cher ruku v ruce s Warholem jezdí kolem na kolečkových bruslích, Michael Jackson v družném hovoru s Mercurym, zatímco Schwarzenegger a Stallone si poměřují svaly. I v záplavě těchto příběhů ale vyvstalo několik natolik neopakovatelných, že je nikdy nikdo nepřerazí.

Noc, kdy Bianca Jagger jezdila po klubu na bílém koni. To nepotřebuje vysvětlivku, snad jen že to muselo být nezapomenutelné pro všechny.

Halloween. Každý rok na Halloween měl celý klub specifickou úpravu. Lisa Minelli vzpomínala, jak jednou po celém klubu stály boxy s malými okénky a v každém boxu byla skupina liliputů při různých činnostech. V jednom cvičili, v dalším měli formální večeři, v dalším byli s živými motýly.

Noc, kdy ze stropu padala móda. Zvyk vypouštět v klubech ze sítí u stropu balonky vznikl ve Studiu 54. Jednu noc ale vypustili stovky dárkových boxů s drahým oblečením a šperky.

Valentinova narozeninová party. 3 dny před narozeninami módního génia se jeho přátelé rozhodli uspořádat tematickou karnevalovou party. Uprostřed parketu byl kolotoč a u stropu se na kruzích vznášely mořské panny a dělaly akrobatické kousky.

4 tuny třpytek. Na silvestrovskou oslavu roku 1970 dovezli majitelé na taneční parket 4 tuny zlatých třpytek. Byly to celé závěje, lidi je měli ve vlasech, ve všech kapsách a v botách. Pokud jste se s tím někdy setkali, musí vám být jasné, že Paul McCartney je vyklepává z obleku ještě dnes.

Noc, kdy Studio 54 skončilo. Majitelé neplatili daně, což by ještě šlo, kdyby se s tím nechlubili nahlas a i do novin. Poslední noc, kdy původní klub fungoval vtrhla do klubu policie kvůli daňovým podvodům. Našli mimo jiné 600 tisíc dolarů nacpaných v pytlích na odpadky, přes 800 pilulek extáze a 78 kilogramů kokainu.

Bianca Jagger

Arnold

Diane Von Furstenberg

Susan Anton, Sylvestor Stallone a Andy Warhol

Michale Jackson a Freddie Mercury

Grace

Mladá Brooke Shields

Mick a Bianca

Michael Jackson

Komentáře