V dnešní době existují stovky různých zaručených receptů na hubnutí a dietních trendů včetně detoxů, které více či méně fungují. Tato výzva ovšem dává smysl a stojí za to vyzkoušet. Nejedná se o žádné hladovění, přesné počítání kalorií a vážení každé potraviny na talíři, stačí „pouze“ vynechat přidané cukry. Lepší pleť, rychlé hubnutí a více energie – tak popisují své zkušenosti lidé, kteří si vyzkoušeli žít 30 dní bez cukru.  Troufnete si na to taky?

„Cukr vás dělá tlustými, ošklivými a starými,“ říká Brooke Alpertová, dietoložka a spoluautorka knihy „The Sugar Detox: Lose the Sugar, Lose the Weight – Look and Feel Great.“ „V několika posledních letech jsme zjistili, že nás cukr udržuje v nadváze, vede k srdečním chorobám a negativně ovlivňuje naši pleť. To vše a mnoho dalších negativních účinků vede k předčasnému stárnutí,“ říká Alpertová.

FOTO: Cukr nás dělá tlustými a ošklivými

Cukr nás dělá tlustými a ošklivými - 9833b8ff83de44479979110633f361f8Cukr nás dělá tlustými a ošklivými - 581061-po-kokainot-i-solta-ova-e-tretata-bela-smrtCukr nás dělá tlustými a ošklivými - sugar-health-riskCukr nás dělá tlustými a ošklivými - losing-weight-todayCukr nás dělá tlustými a ošklivými - zucker2-stv

Ano, cukr je droga. Podle odborníků je na něm závislá značná část populace a abstinenční příznaky mohou být podobné těm, které prožívají závislí na nelegálních drogách nebo alkoholu. Jak jste na tom vy, můžete zkusit prověřit právě touto 30denní výzvou. I když to nezvládnete, možná si uděláte obrázek o tom, do jaké míry vás cukr ovládá.

Největší pasti se přitom schovávají tam, kde bychom to nejméně čekali – tedy nejen ve známých zdrojích přidaných cukrů, jako jsou limonády, čokoládové tyčinky nebo zmrzliny, ale třeba i v dresinku, pečivu nebo rajčatové omáčce. Pokud se vám podaří odstranit ze svého života i tyto nenápadné zdroje cukru, máte vyhráno.

Lidé, kteří tímto 30denním detoxem prošli, shodili mezi 2 až 10 kily a mnoho z nich si všimlo i značného úbytku hmoty ve středních partiích. Účastníci prý zaznamenali i jasnější oči, čistší pokožku a menší kruhy pod očima. Vrátila se jim energie a emocionální stabilita.

To ovšem není zadarmo. Lidské tělo čerpá z cukru energii a během prvních dnů se může dostavit únava, malátnost i apatie. Vzhledem k míře závislosti na cukru se můžete setkat i s podrážděností a nechutí k jídlu. Než se rozhodnete výzvu přijmout, zvažte svůj zdravotní stav a případně se poraďte se svým lékařem. Tento zásah do jídelníčku nemusí udělat dobře diabetikům, vrcholovým sportovcům a lidem, kteří berou léky na kontrolu hladiny krevního cukru. Nevhodný je rovněž pro těhotné ženy.

Jste připraveni to zkusit? Zde je několik jednoduchých rad, jak to zvládnout:

Den 1.–3.

První dny jsou nejnáročnější, protože nejsou povoleny žádné (ani přírodní) cukry. Dietoložka Brooke Alpert říká: „Střídmost nefunguje, je to jako kdybyste chtěli po alkoholikovi, aby vypil jen dvě piva.“ Odstřihnete-li se od cukru, už během prvních dnů se vám projasní chuťový smysl. Znovu si pochutnáte na cukru v ovoci, zelenině a mléčných výrobcích.

Co tedy jíst? Proteiny, neškrobovitou zeleninu a zdravé tuky. Tabu je pro vás ovoce, škrobovitá zelenina (kukuřice, hrášek, sladké brambory, máslová dýně…), mléčné výrobky, zrna, alkohol a umělá sladidla. Snídaně pak může sestávat ze tří vajec připravených na jakýkoliv způsob. Oběd z cca 170 g drůbežího masa, ryb nebo tofu a zeleného salátu. A večeře je v podstatě větší verzí oběda. Můžete si k masu dát zeleninu vařenou v páře, jako např. brokolici, kapustu a špenát. Ke svačině 30 g oříšků a pokrájenou papriku s hummusem. K osvěžení vodu, neslazený čaj a povolená je i černá káva.

Den 4.–7.

Můžete každý den přidat jedno jablko, sladší zeleninu (mrkev, hrách setý cukrový), denní porci krekrů s vysokým obsahem vlákniny a jeden mléčný výrobek. Zvolte plnotučný (!) a neslazený jogurt nebo sýr. Po prvních dnech detoxu prý jablko chutná jako bonbón…

2. týden

Jídelníček si můžete zpestřit borůvkami, extra porcí mléčných produktů a škrobovitou zeleninou (např. sladkými bramborami a zimními dýněmi).

3. týden

Zahrňte zrna (ječmen, quinoa a ovesná kaše) i další ovoce (hroznové víno či mandarinky). Dopřát si můžete extra sklenici vína a 30 g tmavé čokolády denně.

4. týden

Ve čtvrtém týdnu už to bolet nebude. Přichází totiž čas, kdy si bez pocitů provinilosti můžete pochutnat na chlebu. Přesněji na dvou porcích škrobu denně. Kromě pečiva to může být rýže anebo další porce krekrů. Povoleno máte taky až 5 sklenek červeného vína za týden.

2. měsíc

Nemáte prakticky žádná omezení (kromě dodržování nějaké míry, samozřejmě). Můžete si dovolit příležitostný koláč nebo zmrzlinu. „Protože je návykové chování pryč, tím, že si dáte zmrzlinu jednou nebo dvakrát, se nevrátíte zpátky na začátek,“ vysvětluje dietoložka.

Adrian Amaridis

A zde se podívejte na nejbizarnější pochoutky světa.

Komentáře