Víme, že spojení Asie a obuv obvykle nevěstí nic dobrého. V tomto případě se ale vyplatí nechat předsudky stranou. Boty vycházející z dílen těchto mistrů v sobě spojují japonskou preciznost a smysl pro detail s evropskou sofistikovaností.

Yohei Fukuda

Yohei je jedním z nejznámějších japonských obuvníků. Řemeslo se naučil v Británii v Tresham Institutu. Poté pracoval v Northamptanu, například pro značku Edward Green, ale jeho snem byly boty šité na míru. Na nějakou dobu tak zakotvil v obuvnictví Cleverley v Londýně. Když se v roce 2006 vrátil do Tokia, konkurence nebyla tak veliká. Nyní je ale situace jiná. „To, že se o japonských obuvnících díky sociálním sítím víc ví, přišlo v pravý čas. Před deseti lety jsme nebyli připraveni soutěžit s Evropany. Nyní jsme,“ říká Yohei.

image-32

V jeho obchodě máte v podstatě čtyři možnosti: objednat si boty na zakázku podle měr stanovených v obchodě, objednat si takto boty a nechat si je upravit na míru, objednat si je přesně na míru, ale podle návrhů značky, a objednat si je přesně na míru bez jakýchkoli omezení. Yohei tak může oslovit i ty zákazníky, kteří by nemohli přijít na více zkoušek.

yf1-1024x683

Obchod se nachází v centru Tokia. Jedno patro zabírá showroom a další dvě dílny. Yohei tu se svými dvěma učni vyrobí ročně přibližně 60 párů bot, které rozhodně nezapřou britské vzdělání svého mistra. Ceny začínají přibližně na 2300 eurech.

Marquess

Za touto značkou stojí Shoji Kawaguchi. Ten také studoval na Tresham Institutu a dokonce tu poznal i svoji budoucí manželku. Po absolvování kurzu pracoval pro značky Paul Wilson, Cleverley, John Lobb Paris a londýnské obuvnictví Foster`s. Při práci pro Edwarda Greena se seznámil s Tonym Gazianem, který ho inspiroval k založení vlastní značky.

dsc_0316

Shojiho tokijskou dílnu zdobí sbírka starých anglických podrážek, která je jeho vášní. Pracuje tu celkem pět lidí, včetně jeho ženy Yuriko, a výsledkem jsou boty podobně anglického stylu, jako jsou ty od Yoheiho, jen víc konzervativní. Svoji inspiraci hledá manželský pár hlavně na počátku 20. století a ve 30. letech.

ll

Značka Marquess zahájila svou činnost v roce 2011. Od té doby si jejich na zakázku ručně šité boty získaly uznání zákazníků a do povědomí většího množství lidí se dostaly, když se o nich zmínil časopis Men`s Ex. Dvojice se svými třemi učedníky ročně vyrobí 70-80 párů bot. Nejlevnější model pořídíte za 3100 euro. „Bylo by zajímavé zjistit, zda můžeme uspět i v Evropě,“ říkají, „ale v zájmu zachování kvality chceme stále pracovat v menším měřítku. V tom je naše síla.“

Yuki Shirahama

Zatímco většina obuvníků se přiklání buď k anglické nebo italské škole, Yuki se snaží vzít si z každého to zajímavější a propojit to se zkušenostmi, které získal ve Francii. Na rozdíl od dvou předchozích značek se za ním musíte vypravit ne do Tokia, ale do města Fukuoka v jižním Japonsku.

yuki-shirahama-bottier-japan

„V tuto chvíli je čekací doba rok a půl, takže poptávka je dobrá,“ vysvětluje Yuki, který je nositelem titulu Mistr obuvnického cechu Velké Británie. Ručnímu šití bot se učil u Chihira Yamaguchiho, pak u Koji Suzukiho a studia dokončil ve Francii. Jeho politikou je vyrábět krásné boty, které nejsou přespříliš extravagantní a dokonale ladí se stylem zákazníka. Za pár bot, jež byste podle slov svého autora měli koupit ve třiceti a nosit do šedesáti let, zaplatíte kolem 3000 euro.

ll

Jak se starat o nové boty

Komentáře