Filipínský sochař Gabriel Tuazon si doma sestrojil miniaturní elektrické křeslo. Do něj upoutal švába, stiskem vypínače spojil elektrický obvod a na video natočil bezprostřední a děsivě působivou smrt. Sklidil za to ovšem odsouzení za „krutost ke zvířatům“.

Do bytu vám vletí nevítaný hmyz. V případě švába i poměrně rozměrný. Co s ním provedete, abyste si nezasvinili interiér? Elegantně a čistě jej popravíte na elektrickém křesle! Přesně tak to provedl sochař Gabriel Tuazon z filipínského města Pasig. Během dvou hodin vyrobil dřevěnou židličku připojenou k elektrickým vodičům, vypínači, baterii a žárovce. Do křesla pak upoutal švába a na hlavu mu upevnil kovovou čepičku.

FOTO: Poprava švába na elektrickém křesle

Poprava švába na elektrickém křesle - Poprava švába na elektrickém křesle - Apartní křesloPoprava švába na elektrickém křesle - Any last words?Poprava švába na elektrickém křesle - Termujte nukleáry!Poprava švába na elektrickém křesle - Pieta
Další fotky
Poprava švába na elektrickém křesle - 06

Na videozáznamu je vidět, jak umělec stiskem vypínače spojuje elektrický obvod. Tělem švába začíná proudit elektřina. Brouk se svíjí a umírá. Hmyzí tělo nakonec popravčí uložil do rakve v podobě krabičky od zápalek.

Na sociálních sítích si Tuazon vysloužil odsouzení za údajnou krutost k živým tvorům. Je to pochopitelně jen hloupé pokrytectví průměrných lidí bez fantazie a nápadů. Jsou snad rozmáznutí plácačkou, rozdrcení na čelním skle automobilu, zašlápnutí nebo otrava biolitem méně kruté?

Běžný člověk likvidující hmyz po hekatombách se nemá co pohoršovat. Morální právo na kritiku zde mají nejspíš jen džinisté, kteří velmi bedlivě dbají, aby žádného živočicha nezabili, včetně těch nejmenších. Chodí na vysokých podpatcích a před sebou zametají, aby nezašlápli pavoučka či mravence, a nosí závoj, aby náhodou nějaký hmyz nevdechli.

Jak říká sám umělec: „Bylo horko, a tak jsem si otevřel okno. Dovnitř mi vletěl nezvaný šváb. Chystal jsem se ho něčím udeřit, co jsem si však rozmyslel, protože bych si mohl zašpinit pracovní stůl. Chytil jsem ho do plastového sáčku. A pak už mě začalo napadat, co provedu dál.“

Rozhovor s jiným umělcem, polským designérem Sebastianem Pietkiewiczem, najdete ZDE.

Petr Bílek

Komentáře