Podívejte se jakými nevšedními, ale přesto stále elegantními způsoby lze za pomoci talentovaných designérů a architektů včlenit privátní bazén do hmoty moderního domu.

Mít doma vlastní bazén není pouze přepychovým rozmarem dnešní (často) materialistické kultury. Historie domácího lázeňství se dá vystopovat několik tisíců let do minulosti.

FOTO: Galerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů

Galerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Mariela_ApollonioGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Nathan_RaderGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Benjamin_BenschneiderGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Murray_FredericksGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Luc_Roymans
Další fotky
Galerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Fernando_Guerra__Galerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Pieters_Kers___Patrick_VoigtGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Jan_BitterGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Kent_SohGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Marcello_MarianaGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Fernando_GuerraGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Daniele_DomenicaliGalerie nejmodernějších do struktury domu zabudovaných bazénů - Casa_Sardinera__∏_Mariela_Apollonio_2014_(5)

Nejstarší příklad dlážděného bazénu, používaného pro náboženské účely, pochází dokonce až z 3. tisíciletí před naším letopočtem. Nachází se v komplexu velkých lázní uprostřed ruin starověkého města Mohendžodaro v dnešním Pákistánu.

Casa Brownstone / Studio Arthur Casas

Lázeňskou kulturou však nejvíce prosluli antičtí Řekové a Římané, kteří z pravidelných koupelí učinili naprosto běžnou a dostupnou odpočinkovou aktivitu. Obyčejný občan navštěvoval lázně veřejné, kde kromě vyhřátých bazénů mohl zajít i do knihovny nebo třeba tělocvičny, zatímco ti zámožnější často vlastnili v rámci svého soukromého obydlí bazén vlastní.

Toužil po domě, který se bude otáčet za sluncem. Roku 1935 tak vznikla rotující „Villa Girasole“

Muselo tak uběhnout několik tisíc let od dob, kdy se klasicky obdélné tvary antických bazénů proměnily v hravé, pohyblivé formy, které kontrastují s historickou statickou ostrostí.

Dnes se již bazény všelijakých novotvarů dokonce zapouštějí do těch nejneobvyklejších částí rodinných obydlí. Podívejte se na ty povedené elegantní příklady bazénových experimentů.

Tomáš Ospalý

Komentáře