Onen večer, který v závěru roku zvyšuje obrátky maloobchodu na maximum, probíhá obvykle podle zavedeného scénáře a se zavedenými rekvizitami. Stejně jako v módě i o Vánocích lze však tradice uchopit a ne je popřít nebo se jim vysmát, nýbrž přijmout je a naložit s nimi tvůrčím způsobem. Zde je sedm inspiračních tipů.

1. Nápoj

Místo piva nebo koly letos můžete odpoledne i večer popíjet ledově vychlazený svěží cider Strongbow Medium Dry, se sušší chutí. Jablka, z nichž je cider vyrobený, navíc evokují vánoční atmosféru mnohem autentičtěji než například LED diody v oknech.

2. Umístění dárků

V Anglii se údajně vánoční dárky hledají, či se to aspoň píše v českých novinách. Je to jistě zábavnější než dary naskládat pod strom. Můžete si takto uspořádat hezkou domácí hru na hledání pokladů. Další level je ukrýt dárky různě i mimo dům a pod stromeček jen vložit příslušné souřadnice GPS.

3. Hudba

Koledy či Rybova Česká mše vánoční… každý rok totéž. Tato hudba si kvůli hyperinflační produkci zasluhuje mnohaletou přestávku. Pusťte si třeba Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha.

4. Úcta ke zvykům

Zde může být postup opačný – obnovit různé vintage vánoční zvyky, nad kterými se běžně leda ironicky usmějeme: lze si například hodit za sebe slupkou od jablka, abyste ze zformovaného tvaru hádali logo auta, které si koupíte. Nebo lít roztavené olovo do vody a podle toho, co vznikne, věštit, kdy nastoupí další globální finanční krize.

5. Vánoční pořad

To jsou pořád pohádky, pohádky a zase pohádky. Díky digitálním technologiím naštěstí nemusíte být otroky TV programových ředitelů. Zvolte hodnotnější a zároveň zábavnou tvorbu: třeba české Světáky, dánská Blikající světla, nebo, budou-li se dívat i děti, tak nádherný rodinný film Butch Cassidy a Sundance Kid.

6. Štědrovečerní salát

Namísto obvyklého bramborového salátu s majonézou (tedy severoněmeckého typu) si ke kapru dopřejte salát bez majonézy, jaký dostanete ve Vídni k řízku – tedy jen z cibule, brambor, octa, oleje, soli a pepře.

7. Recyklujte obaly na dárky

Na zabalení dárků se každý rok spotřebuje obrovské množství papíru, který se okamžitě druhý den vyhodí. Přitom lze dárky vybalovat šetrně bez trhání, archy pak narovnat a uschovat na zabalení dárků následující rok. Dva až tři roční cykly materiál jistě vydrží.

Petr Bílek

O cideru Strongbow Medium Dry se více dozvíte ZDE.

Komentáře